25. rocznica rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu

2014.02.06 00:00
Było to przełomowe wydarzenie w historii naszego kraju, rozpoczęło zmiany ustrojowe i w konsekwencji upadek komunizmu. Dziś (6.02) mija ćwierć wieku od rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu.
25. rocznica rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu
Fot: wikipedia.org

6. lutego 1989 r. przy jednym stole w Sali Kolumnowej Pałacu Namiestnikowskiego w Warszawie zasiedli przedstawiciele władz PRL oraz opozycji solidarnościowej. Otwarcie obrad transmitowała bezpośrednio telewizja. Na "jedynce" wydarzenie oglądały miliony Polaków, obserwując, w którą stronę pójdą negocjacje - czy przyniosą Polsce upragnioną wolność.

Obrady zakończyły się po ponad 2 miesiącach - 5 kwietnia. Głównymi ich postanowieniami było m.in. utworzenie Senatu z 100 senatorami wybranymi w wolnych wyborach, utworzenie urzędu Prezydenta PRL wybieranego przez Zgromadzenie Narodowe, tzw. "kwotowe" wybory do Sejmu, powstanie wolnego rynku, zapewnienie wolności powoływania i działania związków zawodowych i partii politycznych, a także zniesienie cenzury i zapewnienie opozycji dostępu do mediów.

Z okazji 25. rocznicy rozpoczęcia obrad przy historycznym stole na Warszawskim Krakowskim Przedmieściu odbędzie się debata "Okrągły Stół z perspektywy ćwierćwiecza". Weźmie w niej udział prezydent Bronisław Komorowski, profesorowie historii, a także przedstawiciele nowego pokolenia.

Paula Ratkiewicz
paula.r@bialystokonline.pl

753 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39