3 nowe samochody elektryczne powiększyły flotę Urzędu Miejskiego

2020.12.31 16:36
Do Urzędu Miejskiego w Białymstoku zostały dostarczone 3 samochody elektryczne. Będą z nich korzystać pracownicy Departamentu Gospodarki Komunalnej.
3 nowe samochody elektryczne powiększyły flotę Urzędu Miejskiego
Fot: Dawid Gromacki /UM

Samochody dla pracowników

W czwartek (31.12) przyjechały trzy nowe samochody elektryczne, które będą służyć pracownikom miejskim.

– Nowe samochody są niewielkie, zwinne, dynamiczne, nie emitują spalin i mają niższe koszty eksploatacji. Nadają się bardzo dobrze do jazdy na krótkich odcinkach, po wąskich lub zatłoczonych uliczkach osiedlowych. Trzeba też pamiętać, że użytkowanie takiego auta daje przywileje, na przykład darmowe parkowanie w płatnej strefie, możliwość jazdy po buspasach, bezproblemowy wjazd do stref ekologicznych - informuje prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Samochody będą wykorzystywane przez pracowników referatu ds. Kontroli Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Teraz zamiast starymi autami, będą jeździć elektrycznymi.

Ustawa o elektromobilności

Obecnie miejska flota liczy 16 aut - w tym 3 elektryczne i 1 hybrydowy. W związku z tym teraz urząd miejski w Białymstoku spełnia wymogi ustawy o elektromobliności, która zobowiązuje urząd do zapewnienia odpowiedniego procentu samochodów elektrycznych wśród wszystkich aut służbowych. Od 1 stycznia 2022 r. aut elektrycznych ma być co najmniej 10%.

Ponadto przy urzędzie zostały zamontowane 3 ładowarki, z których będą korzystać wyłącznie pracownicy Departamentu Gospodarki Komunalnej za pomocą specjalnych kart umożliwiających ładowanie. Koszt ładowarek to ponad 18 tys. zł, natomiast koszt przygotowania przyłącza – ok. 8 tys. zł.

Obecnie w Białymstoku jest zarejestrowanych 220 pojazdów elektrycznych oraz 1848 pojazdów hybrydowych. Zakup oraz dostawa 3 aut elektrycznych do urzędu miejskiego kosztowało 277,6 tys. zł.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1293 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39