30. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się pod hasłem "Połączeni dziedzictwem"

2022.02.01 08:09
W tym roku przypada jubileuszowa edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Po raz 30. już odbędą się wydarzenia, które tyczą się lokalnych historii i opowieści. Hasło tegorocznych EDD to "Połączeni dziedzictwem".
30. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się pod hasłem "Połączeni dziedzictwem"
Fot: Materiały prasowe

Dziedzictwo - to szerokie pojęcie. Wikipedia podaje, iż jest to ogół wartości, w zależności od kontekstu: niemajątkowych lub także majątkowych, odziedziczonych po przodkach lub poprzednich pokoleniach. Jak ważne jest, by o nim pamiętać i pielęgnować, możemy przekonać się dziś, w czasach niepewności i zerwanych więzi.

Dziedzictwo jednoczy, buduje tożsamość.

Hasło "Połączeni dziedzictwem" kładzie nacisk na komunikację i możliwość przekazania myśli i wiedzy, nawiązania połączenia z członkami wspólnoty. Poczucie przynależności do grupy i własnej tożsamości jest jedną z najistotniejszych potrzeb emocjonalnych człowieka. Istnieje wiele elementów, dzięki którym człowiek może identyfikować się z danym miejscem, krajem czy społecznością. Wspólne potrzeby, zainteresowania, problemy i sukcesy pozwalają nam czuć się częścią danej społeczności. Są to jednak okoliczności przemijające, zależne od stale zmieniających się czynników zewnętrznych. Bardziej solidny fundament stanowią nasza historia, kultura, opowieści przodków. Jednym słowem – dziedzictwo.

Dziedzictwo pozwala nam zaspokajać tęsknotę za byciem częścią społeczności, za poczuciem wspólnoty skupionej wokół wspólnych wartości. Zarazem największą z tych wartości, stabilną i niezależną od niesprzyjających wiatrów, stanowi właśnie dziedzictwo, we wszelkich jego aspektach.

Dziś wiele może dzielić: światopogląd, polityka, jednak w chwilach trudnych, dana społeczność może jednoczyć się wokół czegoś uniwersalnego, właśnie wokół dziedzictwa.

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.

W roku 2022 Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się 10-11 września oraz 17-18 września.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

874 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39