340 mln zł na budowę dróg w województwie podlaskim

2023.06.20 16:37
Wojewoda ma ponad 340 mln zł do podziału na budowę dróg w województwie podlaskim w przyszłym roku. Samorządy już mogą składać wnioski o pieniądze.
340 mln zł na budowę dróg w województwie podlaskim
Fot: Pixabay

- Rozpoczynamy przyjmowanie wniosków w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2024. Mówimy o naborze dotyczącym budowy, przebudowy i remontów dróg - ogłosił we wtorek wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podkreślając rekordową sumę, która w przyszłym roku trafi do podlaskich samorządów
- jest to 340,66 mln zł.

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to program wieloletni, realizowany od 2019 r. (zastąpił m.in. wcześniejszy program "schetynówek"). Do tej pory w województwie podlaskim zakontraktowano w jego ramach ponad 1,2 mld zł. Do tego dochodził tzw. wkład własny samorządów. Pieniądze z obu źródeł pozwoliły na budowę 2 tys. km dróg.

- One czekały przez dziesięciolecia od ich powstania na to, by uzyskać albo wyższy standard, były szutrowe czy gruntowe, albo czekały bardzo długo na niezbędne przebudowy czy remonty - mówi wojewoda podlaski.

W naborze na 2024 r. samorządy mają 30 dni na złożenie wniosku, czyli do 19 lipca. Nie ma limitów wniosków na samorząd. Co istotne, będzie można uzyskać nawet do 80% wartości inwestycji, maksymalnie do 30 mln zł. We wcześniejszych naborach Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg pokrywał 60% wartości inwestycji.

Wnioski będzie oceniać komisja składająca się z dwóch przedstawicieli Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz przedstawicieli: podlaskiej policji, białostockiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz nadzoru budowlanego. Decydują takie kwestie, jak: bezpieczeństwo, połączenie sieci dróg, rozwój społeczno-gospodarczy, budowa dróg w okolicy zakładów produkcyjnych czy osiedli mieszkaniowych. Muszą być to drogi o kategorii drogi gminnej lub powiatowej.

Wnioski będą rozpatrzone w ciągi 3 miesięcy, po czym powstaną listy podstawowe powiatowe i gminne oraz rezerwowe, które trafią do premiera.

Samorządowcy już deklarują chęć złożenia wniosków w nowej edycji programu.

- Chcemy budować duże odcinki dróg, bo powiat jest w dobrej kondycji finansowej po to, żeby spiąć w roku 2024 sieć dróg powiatowych i gminnych po stronie wschodniej i zachodniej powiatu - mówił starosta siemiatycki Marek Bobel, który podpisał z wojewodą cztery umowy na dofinansowanie inwestycji jeszcze w tym roku z RFRD w kwocie ponad 8,2 mln zł. Dzięki tym środkom przebudowane i wyremontowane będą drogi: Nurczyk - Żerczyce, ul. Wysoka w Siemiatyczach, Mielnik - Wajków oraz Minczewo - Wierzchuca Nagórna.

Umowę na przebudowę ulicy Białostockiej w Wysokiem Mazowieckiem, która jest dofinansowana z RFRD 2023 kwotą ponad 2,8 mln zł podpisał starosta wysokomazowiecki Bogdan Zieliński.

- Mamy naprawdę bardzo duże potrzeby inwestycyjne - 600 km dróg na terenie powiatu, ale cieszy fakt, że nasze województwo jest na czwartym miejscu w Polsce pod względem alokacji środków z tego programu - zaznaczył starosta.

Ponad 25 mln zł od 2019 roku otrzymało z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg Miasto Wysokie Mazowieckie.

- Teraz będziemy aplikowali po środki głównie na remonty dróg. Robimy to kompleksowo, bo uzbrajamy infrastrukturę, ponieważ przy tych wyremontowanych lub przebudowanych drogach powstają tereny inwestycyjne i osiedla mieszkaniowe - mówił burmistrz Jarosław Siekierko.

W tym roku samorząd przebudowuje ulicę Plac Odrodzenia, na co otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 1,2 mln zł.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

651 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39