43-latek z zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji

2021.05.18 15:59
43-latek przyznał, że szpiegował na rzecz Rosji. Przekazywał rosyjskim służbom specjalnym informacje oraz materiały dotyczące wojskowości. I nie tylko. Został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.
43-latek z zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji
Fot: pixabay.com

Delegatura ABW w Białymstoku pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie prowadzi śledztwo dotyczące "brania udziału przez ustalonych obywateli RP i Federacji Rosyjskiej w działalności rosyjskiego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej".

W ramach tego postępowania 5 maja funkcjonariusze ABW zatrzymali 43-latka pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji. Mężczyzna realizował zlecone zadania, w tym przekazywał rosyjskim służbom specjalnym informacje i materiały z zakresu wojskowości oraz o podmiotach i polskich obywatelach, czyli dane istotne dla działań rosyjskich na terenie i na szkodę RP.

Zatrzymany przyznał się do zarzutów. Sąd zastosował wobec niego 3-miesięczny areszt.

- Czynności procesowe, które doprowadziły do zatrzymania mężczyzny, prowadzone były w precyzyjny i skoordynowany sposób. Przeszukano kilka miejsc, przesłuchano kilkunastu świadków. Zabezpieczone rzeczy i dokumenty uzupełniają istotnie zebrany dotychczas materiał dowodowy - poinformowała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Sprawa jest rozwojowa. Większość materiałów w ramach śledztwa ma niejawny charakter.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

806 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39