6 tys. wniosków o świadczenie 500 plus na dzieci z Ukrainy wpłynęło do ZUS

2022.04.20 12:53
Na chwilę obecną do oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Podlaskiem wpłynęło ponad 6 tys. wniosków o 500 plus. W całym kraju złożono prawie 318 tys. wniosków.
6 tys. wniosków o świadczenie 500 plus na dzieci z Ukrainy wpłynęło do ZUS
Fot: pixabay.com

W województwie podlaskim do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych uchodźcy z Ukrainy złożyli 6 tys. wniosków o 500 plus na prawie 10 tys. dzieci. Dla porównania w całej Polsce takich wniosków wpłynęło 318 tys. i dotyczą około 487 tys. dzieci.

Do naszego kraju wciąż przybywają osoby uciekające przed rosyjskim agresorem. Najczęściej są to matki z dziećmi, które tak naprawdę nie mają nic. Wiele z nich szuka pracy na stronach pomocowych oraz grupach utworzonych w mediach społecznościowych. W ich przypadku 500 zł na dziecko może być ogromnym wsparciem.

– Świadczenie wynoszące 500 zł miesięcznie przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia – mówi regionalny rzecznik ZUS Katarzyna Krupicka. – Aktualnie obywatele Ukrainy mogą składać wnioski do ZUS na dwa okresy wypłat 500 plus. Bieżący, czyli ten, który kończy się w maju tego roku, oraz na przyszły okres wypłat od czerwca do końca maja 2023 roku. Z tym zastrzeżeniem, że 500 plus przysługuje uchodźcy w tym okresie, kiedy przebywa z dziećmi w Polsce – wyjaśnia rzeczniczka.

W maju ruszą pierwsze wypłaty

Pierwsze wypłaty dla uchodźców z Ukrainy będą wypłacone w maju. Dzięki specjalnej ustawie, uchodźcy z Ukrainy uzyskali dostęp do wsparcia z ZUS, w tym do świadczenia 500 plus, Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania i pobytu z dziećmi w Polsce.

- Odkąd na Platformie Usług Elektronicznych ZUS udostępniliśmy możliwość składania wniosków o 500 plus po ukraińsku, w Oddziale białostockim zarejestrowaliśmy 3,6 tys. wniosków o to wsparcie, obejmujące około 5,6 tys. dzieci na obecny okres świadczeniowy, oraz 2,6 tys. wniosków na 4 tys. dzieci na nowy okres rozpoczynający się w czerwcu 2022 r., który potrwa do końca maja przyszłego roku - mówi rzeczniczka.

O wypłatę tego świadczenia mogą starać się osoby, które przyjechały do Polski po 23 lutego tego roku, chcąc uciec przed wojną. By dostać pieniądze muszą mieć wyrobiony numer PESEL UKR, założyć rachunek bankowy i mieć polski numer telefonu. Aby zgłosić się do programu „Rodzina 500 plus” muszą się zarejestrować i potwierdzić profil na PUE ZUS. Osoby, które mają problem, nie wiedzą jak to zrobić, mogą korzystać z pomocy urzędników w ZUS bezpośrednio w placówkach.

- Jeśli rodzic legalnie przebywa w Polsce i ma dostęp do rynku pracy, a chciałby uzyskać pomoc w założeniu profilu PUE lub złożeniu elektronicznie wniosku o świadczenie zawsze może przyjść do pracowników ZUS, którzy służą pomocą. Wyjaśnią, powiedzą jakie dokumenty są niezbędne, a także pomogą w elektronicznym złożeniu wniosku – dodaje rzeczniczka. - Warto przypomnieć, że na stronie internetowej ZUS ukazały się już pierwsze informacje w języku ukraińskim. To duże ułatwienie dla przybywających do Polski Ukraińców. Na bieżąco są tam też publikowane informacje dotyczące warunków uzyskania: świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych i rentowych.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1257 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39