68. rocznica powstania w getcie białostockim

2011.08.16 00:00
We wtorek (16.08) obchodzimy 68. rocznicę powstania w getcie białostockim.
68. rocznica powstania w getcie białostockim
Fot: E.S.
Pomnik Bohaterów Getta na Placu Mordechaja Tanenbauma

Oficjalne obchody rozpoczną się godz. 11.00. Wtedy zostaną złożone kwiaty przy pomniku spalonej wielkiej synagogi przy ul. Suraskiej. W południe główne uroczystości przeniosą się pod pomnik Bohaterów Getta na placu Mordechaja Tanenbauma. Godzinę później, nieopodal, w Centrum Kształcenia Ustawicznego, zaplanowano spotkanie okolicznościowe.

Obchody rocznicy powstańczego zrywu ludności żydowskiej w okupowanym Białymstoku to także wydarzenia kulturalne. O godz. 14.00 Białostocki Teatr Lalek wystawi spektakl "Z krwi i nadziei" na podstawie wspomnień Samuela Pisara w reżyserii Dariusza Szady-Borzyszkowskiego.

Powstanie w getcie w Białymstoku, drugie co do wielkości po powstaniu w getcie warszawskim, wybuchło 16 sierpnia 1943 r. Trwało dobę, a przez kolejne kilka dni broniły się tylko nieliczne punkty oporu. Przywódcy powstania, Mordechaj Tenenbaum i Daniel Moszkowicz, wobec beznadziejności sytuacji popełnili samobójstwo. Niedługo później hitlerowcy zlikwidowali getto, a jego mieszkańców wywieźli do obozów w Treblince, Majdanku, Auschwitz i Terezinie.

Przeczytaj także:
"Życie bez pamięci". Wspomnienia białostockiego Żyda

E.S.
219 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39