70. rocznica powstania w getcie białostockim. Obchodom towarzyszą koncerty i wystawy

2013.08.08 00:00
Kilkuset Żydów stawiło opór kilku tysiącom świetnie uzbrojonych Niemców. W nocy z 15 na 16 sierpnia 1943 r. wybuchło powstanie w getcie białostockim. Główne rocznicowe obchody organizowane są pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Jednak placówki kulturalne przygotowały też szereg wydarzeń towarzyszących.
70. rocznica powstania w getcie białostockim. Obchodom towarzyszą koncerty i wystawy
Fot: Wojciech Zalewski

- W tym roku obchodzimy okrągłą, 70. rocznicę wybuchu powstania w getcie białostockim - przypomniał prezydent Tadeusz Truskolaski.
Główne uroczystości organizowane są 16 sierpnia o godz. 12 pod Pomnikiem Bohaterów Getta na placu im. Mordechaja Tennenbauma. Wcześniej - o godz. 11 kwiaty zostaną złożone pod Pomnikiem Wielkiej Synagogi przy ul. Suraskiej, a godz. 11.30 zapalone znicze w miejscu bramy wjazdowej do getta - róg ulic Malmeda i Białówny. Prezydent zaapelował do wojewody podlaskiego o włączenie syren w piątkowe południe, zwraca się również z prośbą do mieszkańców o uczczenie minutą ciszy pamięci o wydarzeniach 1943 r.

Powstanie w getcie białostockim było drugim co do wielkości - po powstaniu w getcie warszawskim - zrywem ludności żydowskiej przeciwko hitlerowcom. Jego klęska była przesądzona. 300 kiepsko uzbrojonych Żydów stanęło przeciwko 3 tysiącom specjalnie przygotowanych niemieckich żołnierzy. Zryw trwał kilka dni. Jego przywódcy popełnili samobójstwo, a mieszkańcy getta trafili do obozów.

Melodie żydowskie i free jazz

Rocznicowym obchodom towarzyszą wydarzenia organizowane przez placówki kulturalne. Specjalny program przygotowała Opera i Filharmonia Podlaska. Rozpocznie go wystawa "...Rękopisy tu grzebie i sieje..." Pamięć Świata. Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego, przedstawiającą niezwykły zbiór świadectw. Wernisaż 16 sierpnia o godz. 17. Po nim zaplanowano promocję książek poświęconych tematyce Holocaustu. O godz. 19 zabrzmi III Symfonia "Kaddish" Leonarda Bernsteina. Pierwszy dzień obchodów zakończy koncert zespołu Shofar. O godz. 20.30 muzycy: Raphael Rogiński, Mikołaj Trzaska, Macio Moretti tradycyjne melodie żydowskie odważnie połączą z free jazzem. Natomiast 17 sierpnia w godz. 16-19 będzie można obejrzeć filmy Tomasza Wiśniewskiego. Autor nazwał cykl "Byliśmy, jesteśmy, będziemy. Potomkowie białostockich Żydów w poszukiwaniu swoich korzeni". Wstęp na wydarzenia jest wolny, bezpłatne wejściówki na koncert symfoniczny są do odbioru w kasie.
Ponadto Muzeum Podlaskie przygotowało wystawę "Byliśmy tu". Można ją oglądać w Ratuszu, przestrzeni miejskiej i w OiFP. Wstęp jest wolny. Wystawie towarzyszą warsztaty edukacyjne.

Koncert na rynku, wystawy, promocja książki

W obchody włączają się też placówki miejskie. Centrum im. Ludwika Zamenhofa zaplanowało wykład "Pieśni getta" i koncert pieśni żydowskich z lat 1939-45 (16.08, godz. 18 i 19). Galeria im. Sleńdzińskich i Muzeum Wojska zapraszają na promocję książki "Kres świata białostockich Żydów" (17.08 o godz. 18 w Muzeum Wojska), a Białostocki Ośrodek Kultury - na poetycki koncert Leny Piękniewskiej (17.08 o godz. 20 na Rynku Kościuszki). Obchodom towarzyszą też wystawy w Galerii im. Sleńdzińskich - "Kopiści. Tajemnice getta białostockiego" i "Bencjon Rabinowicz. Ilustracje do Biblii" oraz w Filii nr 6 Książnicy Podlaskiej – wystawa książek poświęconych powstaniu w getcie. Wstęp wolny.

Program: Obchody 70. rocznicy powstania w getcie białostockim w OiFP

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
311 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39