83-latka uwierzyła w historię "policjanta". Straciła oszczędności życia

2022.03.31 12:00
Oszuści nie próżnują. W środę (30.03) czterokrotnie dzwonili do mieszkańców Zambrowa. Niestety 83-latka padła ofiarą jednego z nich, podającego się za policjanta.
83-latka uwierzyła w historię "policjanta". Straciła oszczędności życia
Fot: Pixabay

83-letnia mieszkanka Zambrowa uwierzyła w historię rzekomego policjanta i padła ofiarą oszusta.

- Na jej telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna, podający się za policjanta zambrowskiej komendy. Oszust poinformował kobietę, że jej pieniądze zostaną wkrótce skradzione. Wypytywał również o oszczędności zgromadzone w domu. Przestępca przekazał swojej ofierze informację, że do jej mieszkania przyjdzie pracownik, który oznaczy pieniądze, specjalnym środkiem. Miało to ułatwić identyfikację banknotów przy ewentualnej kradzieży - relacjonują funkcjonariusze z KPP Zambrów.

Po chwili do jej mieszkania przyszła kobieta. Seniorka zaprowadziła ją do pokoju, gdzie leżała przygotowana gotówka. Oszustka poprosiła 83-latkę o pozostawienie jej samej, gdyż środek, którym będzie znakować banknoty jest szkodliwy dla zdrowia. Po chwili kobieta zabrała gotówkę i wyszła z mieszkania. Oszust telefonicznie poinformował seniorkę, że w trosce o zdrowie kobiety oznakuje je w samochodzie. W ten sposób straciła 62 tys. zł i 5 tys. euro.

Kolejna z seniorek nie padła ofiara oszustwa dzięki czujności pracownika banku.

- 79-latka po namowie rzekomego policjanta chciała wziąć kredyt w banku. Następnie by uniemożliwić kradzież tych pieniędzy seniorka miała przekazać je oszustowi. Kobieta uwierzyła w historię przedstawioną przez rozmówcę i poszła do banku po kredyt. 79-latka poprosiła pracownika banku o możliwość wzięcia kredytu - informują zambrowscy funkcjonariusze.

Na szczęście podejrzane zachowanie seniorki przykuło uwagę pracownika banku, który o swoich przypuszczeniach poinformował policjantów z zambrowskiej komendy. Po krótkiej rozmowie z kobietą oraz pracownikami banku policjanci utwierdzili się w przekonaniu, że w tym przypadku mają do czynienia z przestępstwem oszustwa. Dzięki czujności i szybkiej reakcji pracowników banku udało się zapobiec oszustwu.

- Apelujemy do bliskich osób starszych: zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, wyczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie na osoby starsze, aby kontaktowały się z wami i pytały za każdym razem o radę - dodaje policja.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1494 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39