A miała być w innym miejscu. "100-lecie praw kobiet" zastąpi Łupaszkę?

2019.10.18 13:58
Mimo że wcześniej rada miasta nie przychyliła się do petycji, żeby "100-lecie praw kobiet" zastąpiło "mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko", teraz ten temat wraca jako oficjalny projekt.
A miała być w innym miejscu. "100-lecie praw kobiet" zastąpi Łupaszkę?
Fot: MN

Wczoraj (17 października) pisaliśmy o tym, że radny PiS Paweł Myszkowski chce, żeby ul. mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko, była monitorowana, ponieważ dochodzi tam do aktów wandalizmu, takich jak zamalowywanie nazwy ulicy (więcej: Łupaszka pod nadzorem? Radny PiS ma pomysł, jak zapobiec wandalizmowi). Niedługo ten problem może sam się rozwiązać, ponieważ w porządku obrad najbliższej sesji rady miasta (28 października) pojawił się projekt zmiany nazwy na "100-lecia praw kobiet".

Nie jest to nowy pomysł, już wcześniej pojawił się na czerwcowej sesji po tym, jak przedstawiciele Ogólnopolskiego Strajku Kobiet zgłosili petycję w tej sprawie. Wówczas rada miasta odpowiedziała, że "uważa za bardzo ważne upamiętnienie przypadającej w 2019 roku setnej rocznicy uzyskania praw wyborczych przez Polki. Wydarzeniu tej rangi z całą pewnością należy się godne uhonorowanie w przestrzeni miejskiej Białegostoku. Jednocześnie Rada Miasta stoi na stanowisku, że konieczne jest przeprowadzenie analizy lokalizacji, w których może zostać umieszczona wskazana nazwa".

To leży w społecznym interesie

Teraz jest grupa radnych zdecydowała się na złożenie projektu uchwały, a w jego uzasadnieniu czytamy:

"Nadanie ulicy nazwy 100–lecie Praw Kobiet, która to nazwa zastąpi przyjętą nazwę "mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka", jest próbą naprawienia niefortunnie przeprowadzonej procedury nazwania ulicy tym imieniem. Procedura ta została przeprowadzona w sposób pośpieszny, bez przeprowadzenia konsultacji społecznych i dogłębnej historycznej analizy. Nadanie nazwy ulicy wywołało szereg protestów zarówno w postaci pism skierowanych do Przewodniczącego Rady Miasta Białystok oraz Rady Miasta Białystok. Spotkała się też z szeroko wyrażanymi głosami oburzenia w mediach publicznych oraz społecznościowych. Co gorsze, na przedmiotowej ulicy doszło nawet do aktów wandalizmu zniesławiających postać mjr. Zygmunta Szendzielarza. Powyższe wydarzenia wyraźnie wskazują, iż postać mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka jest nieakceptowana przez część mieszkańców Białegostoku i wzbudza liczne kontrowersje."

Ponadto autorzy projektu przypominają kontrowersje, które wiążą się z postacią Łupaszki, a dokładniej zbrodni w litewskiej wsi Dubinka, gdzie z ręki podkomendnych majora z V Wileńskiej Brygady AK zginęło 27 cywilów – w tym kobiety i dzieci.

"Właściwym więc jest odłożenie decyzji o nadaniu imienia ulicy mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka do czasu jednoznacznego określenia jego postaci przez historyków, tak aby patroni białostockich ulic byli postaciami, które łączą a nie dzielą. Zmiana nazwy ulicy, która budzi duży sprzeciw części mieszkańców Białegostoku i zastąpienie jej nazwą upamiętniającą ważne historyczne wydarzenie leży w społecznym interesie. Przyjęcie nazwy ulicy "100-lecia Praw Kobiet" wydaje się w tym momencie najlepszym rozwiązaniem" - argumentują autorzy projektu.

Bez protestów się nie obejdzie

Pomysł ten spotka się na pewno ze sporym sprzeciwem ze strony środowisk narodowych i patriotycznych. Już na sesji, na której rozpatrywano petycję, głos zabierał przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy AK, który bronił wówczas postaci mjr. Szendzielarza.

Wcześniej głos w tej sprawie zabierali też m.in. przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej, którzy mieli nawet zorganizować patrole obywatelskie pilnujące, żeby nikt nie niszczył tabliczek z nazwą ulicy.

Przypomnijmy, że wspomniana ulica leży na osiedlu Skorupy. Jej obecna nazwa została nadana z inicjatywy radnych Prawa i Sprawiedliwości w zeszłym roku. Zaraz po zamontowaniu tabliczek informacyjnych zaczęły być one zamalowywane, a na pobliskich ogrodzeniach pojawiły się takie napisy jak: "Ulica zbrodniarza", "Narodowy dzień żołnierzy przeklętych", "Łupaszka - żołnierz przeklęty".

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1159 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39