Absurd człowieczeństwa na teatralnej scenie [KONKURS]

2023.11.10 11:27
Spektakl "Przemiana" w Białostockim Teatrze Lalek miał swoją premierę 6 października. To opowieść balansująca między powagą tematu, którym jest trawiąca nasze społeczeństwo choroba, a groteską i absurdem, które mają oswajać nas z tematem tabu.
Absurd człowieczeństwa na teatralnej scenie [KONKURS]
Fot: Materiały organizatora

W ciągu nadchodzącego weekendu Białostocki Teatr Lalek zaprasza nas na kolejne odsłony spektaklu "Przemiana". Scenariusz tej sztuki powstał na bazie opowiadania Franza Kafki o tym samym tytule. Literat opowiada nam w nim historię przemiany Gregora Samsa w potwornego robaka. Metamorfoza głównego bohatera wywróciła życie całej rodziny do góry nogami. W ten sposób autor chciał przekazać czytelnikowi brutalność otaczającej nas rzeczywistości i ludzki egoizm.

Fabuła spektaklu

Reżyser i scenograf - Marcin Bikowski przy współpracy z dramaturgiem Marcinem Bartnikowskim podeszli do tematu tytułowej przemiany w metaforyczny sposób, ukazując ją jako nieokreśloną chorobę. Samson cierpi na pracoholizm, samotność oraz na niekontrolowany spadek nastroju. Wraz z nim cierpią też członkowie jego rodziny.

Spektakl porusza tematy skomplikowane i delikatne. Robi to jednak w sposób humorystyczny, absurdalny, a wręcz groteskowy. Dobór tych środków artystycznego przekazu ma oswoić widzów z poważną, lecz trudną tematyką. To opowieść o ograniczeniach, z jakimi borykają się ludzie, którzy często sami je na siebie narzucają.

Sztuka składa się z niejednoznacznych scen animacyjnych i abstrakcyjnych. W swojej grze aktorzy wykorzystują lalki i najróżniejsze przedmioty. Historia opowiadana jest z perspektywy geometrów. Scenografia jest szokująca, a zarazem fascynująca.

Twórcy:

Przekład: Juliusz Kydryński

Reżyseria i scenografia: Marcin Bikowski

Dramaturgia: Marcin Bartnikowski

Muzyka: Anna Stela

Fotografie: Krzysztof Bieliński

Obsada:

Agata Stasiulewicz

Magdalena Ołdziejewska

Maciej Zalewski

Pokazy spektaklu odbędą się w piątek - 10 listopada, sobotę - 11 listopada o godzinie 19:00 oraz w niedzielę - 12 listopada o godzinie 18:00 na scenie Białostockiego Teatru Lalek.

Na naszym portalu trwają konkursy, w których do wygrania są bilety na na to przedstawione:

KONKURS PIĄTEK
KONKURS SOBOTA
KONKURS NIEDZIELA


Hasło konkursowe: 123 Kino!

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl
1692 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39