Akcja Karmnik zakończona. Białostockim studentom udało się zaobrączkować 560 ptaków

2021.03.03 12:10
Studenci z Koła Naukowego Biologów UwB zakończyli kolejny sezon ogólnopolskiej Akcji Karmnik. Przez 3 miesiące udało im się zaobrączkować 19 różnych gatunków ptaków.
Akcja Karmnik zakończona. Białostockim studentom udało się zaobrączkować 560 ptaków
Fot: Koło Naukowe Biologów UwB

Prawie 560 obrączek

Tegoroczna akcja Karmnik zakończyła się sukcesem. Studenci z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku przygotowali karmniki, w których co dwa tygodnie rozstawiano ornitologiczne siatki. Dzięki nim udało się zaobrączkować 559 ptaków, czyli o 216 więcej niż w poprzednim sezonie.

- Może to wynikać ze zmiany lokalizacji karmników i sieci, ponieważ w tym sezonie przenieśliśmy je w głąb terenu dawnych ogródków działkowych sąsiadujących z kampusem UwB – mówi Adam Suprunowicz z sekcji ornitologicznej Koła Naukowego Biologów.

Łącznie w sieci złapano 19 gatunków osobników. Najczęściej obrączkowany był dzwoniec, który minimalnie wyprzedził bogatkę. Trzecim najczęściej obrączkowanym w sąsiedztwie kampusu UwB gatunkiem była czeczotka - zaobrączkowano aż 97 osobników.

– Zdecydowanie bardziej sroga niż w ostatnich latach zima również mogła wpłynąć na większą aktywność ptaków w pobliżu karmników. Choć trzeba dodać, że ptasie zachowania często zaskakują, odbiegają od schematów. Dla przykładu, najwięcej ptaków zostało zaobrączkowanych podczas drugiego odłowu, gdy nie było jeszcze śniegu, a temperatury były dodatnie - podkreśla Adam Suprunowicz.

Dane ornitologiczne

Podczas akcji uczestnicy nie tylko obrączkują ptaki pod okiem licencjonowanego obrączkarza, ale także je mierzą i opisują. Dzięki temu gromadzą dane, które pozwalają na określenie składu gatunkowego oraz liczebności ptaków.

- Ważnym źródłem wiedzy o ptasich populacjach są też dla nas odłowione ptaki, które już posiadają obrączki. Jednym z nich był w tym sezonie dzięcioł średni złapał się w sieci podczas szóstego odłowu. Osobnik ten został zaobrączkowany przez studentów z naszego koła naukowego w styczniu 2016 r. Mimo upływu lat, ptak jest w dobrej kondycji i jak widać jest przywiązany do okolic kampusu - tłumaczy Adam Suprunowicz.

Tegoroczne odłowy rozpoczęły się 5 grudnia, a zakończyły 28 lutego. Były prowadzone w tych samych terminach w 20 różnych miejscach Polski. Zebrane podczas Akcji Karmnik dane ornitologiczne trafią do Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Gdańsku, która pełni rolę krajowej centrali obrączkowania ptaków. Akcję finansowo wspiera Dziekan Wydziału Biologii oraz Parlament Studentów UwB.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

899 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39