Dom

Altana, pergola, meble ogrodowe - jak urządzić letnią strefę wypoczynku?

2022.07.05 11:25
Urządzając strefę wypoczynku przy parterowym mieszkaniu bądź domu warto zacząć od postawienia altany bądź pergoli. Sprawdzą się one szczególnie na otwartych działkach, które nie mają zadaszenia.
Altana, pergola, meble ogrodowe - jak urządzić letnią strefę wypoczynku?
Fot: Pixabay

Drewniana pergola i altana uchronią przed słońcem

W obecnych czasach własny kawałek zielonej przestrzeni jest bardzo cenny - nawet na niewielkiej działce możemy z powodzeniem urządzić wygodne miejsce do odpoczynku, szczególnie latem. Często ogród traktujemy jak naturalne przedłużenie domu lub mieszkania, jego kolejne pomieszczenie. Możemy tam pracować i wypoczywać, a w sezonie letnim zrobić grilla. Najpierw warto urządzić jednak przestrzeń zgodnie z naszymi potrzebami.

Urządzanie strefy relaksu warto zacząć od postawienia altany bądź pergoli. Altana zazwyczaj posiada zadaszenie i boczne ściany. Pergola to konstrukcja składająca się z podwójnego szeregu słupów. Nad nimi znajduje się ażurowe zadaszenie, które stanowi podparcie dla roślinności. Pergole ogrodowe mogą być zarówno wolnostojące, jak i oparte o budynek. W obu przypadkach za podłoże posłuży trawa lub też podłoga z kompozytu, kostki brukowej lub drewna. Modele o prostej konstrukcji zmontujemy samodzielnie, wystarczą podstawowe narzędzia.

Zwolennikom elegancji oraz prostoty z pewnością spodoba się klasyczne zestawienie kolorystyczne nawiązujące do czerni i bieli. Zabezpieczenie budowli za pomocą lakierobejcy pozwoli podkreślić naturalność drewna. Jednak oprócz drewnianej pergoli można postawić solidniejszą, wykonaną z np. metalu bądź z betonowymi słupami. Wówczas nie musimy martwić się o konserwację naturalnego drewna.

Teraz królują dodatki z naturalnych materiałów

Gdy postawiliśmy już pergolę czy altanę, to warto wokół posadzić rośliny pnące, które, gdy tylko wyrosną, stworzą estetyczne i dające ochronę przed wiatrem zielone ściany. Z kolei dodatki z naturalnych materiałów, jak lniane pufy oraz zasłony, plecione koszyki czy ceramiczne donice dopełnią sielskości przestrzeni. Tak zaaranżowana pergola lub altana może tworzyć wyjątkowe warunki do letniego odpoczynku nie tylko za dnia. Udekorowana lampionami wykreuje zjawiskową aurę, która będzie sprzyjać relaksowi po pracy, jak i stanowić doskonałą bazę do letnich spotkań z przyjaciółmi. 

Jeżeli chodzi o wyposażenie warto postawić na podstawowe meble ogrodowe – składane krzesła lub ławki i stolik oraz leżaki. Jeśli mamy smykałkę do majsterkowania, takie sprzęty wykonamy samodzielnie np. z drewnianych palet. W zielonej strefie relaksu nie może też zabraknąć hamaka. Możemy rozpiąć go pomiędzy belkami konstrukcji, pamiętając, żeby zapewnić odpowiednią stabilność. Inne rozwiązanie to hamak na specjalnym stelażu lub na palach. Ta ostatnia opcja to ciekawe wyzwanie dla majsterkowiczów – bez problemu znajdziemy w internecie instrukcję, jak zrobić go samemu.

Funkcjonalna altana lub pergola mogą służyć też jako schowek na rowery, grill, narzędzia ogrodnicze czy opał. Jeśli konstrukcja jest wykonana z drewna, to co jakiś czas trzeba będzie ją odnawiać, jednak piękny wygląd naturalnego materiału wynagrodzi nam ten wysiłek. Taka przestrzeń to też idealne miejsce do majsterkowania, gdzie swobodnie możemy oddawać się swoim pasjom.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

988 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39