Apel o równość i tolerancję: "Każdy ma takie same prawa". Podpisał się m.in. Truskolaski

2020.11.13 15:37
Prezydenci z Unii Metropolii Polskich wystosowali wspólny apel - o równość, tolerancję, bez względu na poglądy polityczne, narodowość, orientację seksualną czy wyznanie religijne. List podpisał również prezes zarządu UMP i prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Apel o równość i tolerancję: "Każdy ma takie same prawa". Podpisał się m.in. Truskolaski
Fot: Mateusz Nowowiejski
Marsz Równości w Białymstoku (2019 r.)

Międzynarodowy Dzień Tolerancji

W piątek (13.11) fundacja Unia Metropolii Polskich (UMP) z Tadeuszem Truskolaskim na czele, wystosowała specjalny apel o poszanowanie zasad tolerancji wobec mniejszości oraz wyrażający solidarność ze wszystkimi dyskryminowanymi osobami.

"Dzisiaj my, prezydenci i burmistrzowie polskich miast, okazujemy solidarność z wszystkimi, którzy na co dzień borykają się z wykluczeniem, dyskryminacją i nierównym traktowaniem. Tymi, których głos wymaga wzmocnienia i tymi, którzy z determinacją walczą o swoje prawa stając się obiektem ataków werbalnych, a w ostatnim czasie również fizycznych" - czytamy w oświadczeniu.

W poniedziałek (16.11) obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO w roku 1995.

Apel prezydentów i burmistrzów

W piśmie członkowie Unii Metropolii Polskich oraz samorządy ze Związku Miast Polskich, przywołali fragment deklaracji na temat zasad tolerancji, pod którą podpisały się kraje członkowskie UNESCO ustanawiając to międzynarodowe święto:

"Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju".

Prezydenci oraz burmistrzowie zaznaczyli jaką rolę pełni tolerancja w życiu ich miast.

"Uważamy, że każdy obywatel naszych małych ojczyzn ma takie same prawa i obowiązki, niezależnie od narodowości, wyznawanej religii, poglądów politycznych, pochodzenia czy orientacji seksualnej" - piszą prezydenci miast.

Apel podpisali m.in.: Tadeusz Truskolaski Prezydent Miasta Białegostoku, Rafał Trzaskowski Prezydent M. St. Warszawy, Aleksandra Dulkiewicz Prezydent Miasta Gdańska, Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin, Hanna Zdanowska Prezydent Miasta Łodzi, Jacek Sutryk Prezydent Wrocławia oraz inni.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1147 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39