Awaria na kolei! Są utrudnienia w kursowaniu pociągów

2022.03.17 08:25, Aktualizacja: 2022.03.17 19:21
PKP PLK S.A. informuje o usterkach urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego. Awaria trwa od godz. 4.00 rano.
Awaria na kolei! Są utrudnienia w kursowaniu pociągów
Fot: Malwina Witkowska

W czwartek (17.03) około godz. 4.00 na sieci kolejowej wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego.

- Stan wymaga zabezpieczenia urządzeń w terenie i dodatkowych czynności pracowników. Występują zmiany w kursowaniu pociągów nawet ponad kilkadziesiąt minut - informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

W związku z tym mogą być odwołane pociągi, wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa lub jazda pociągów zmienioną trasą w całej Polsce.

- Aktualnie działa specjalny zespół złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników, aby na bieżąco organizować ruch pociągów. Na stacjach i przystankach podawane są komunikaty o bieżącej sytuacji - dodaje rzecznik.

Lokalne centrum sterowania (LCS) to miejsce, z którego pracownicy prowadzą ruch pociągów za pomocą systemów komputerowych na stacjach i linii o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów.

Ponadto nie działa strona portalpasazera.pl, która informowała na bieżąco o ruchu pociągów i utrudnieniach na kolei.

[AKTUALIZACJA] - godz. 11.00

Jak przekazał rzecznik, aktualnie wznawiana jest praca lokalnych centrów sterowania i przywracany ruch pociągów. Przed godz. 11:00 przywrócono ruch z wykorzystaniem urządzeń m.in. w LCS Działdowo, Ciechanów, Gdynia, Tczew.

- Zmiany w kursowaniu pociągów, które wystąpiły dziś od godz. 4.00 i są spowodowane usterkami w pracy lokalnych centrów mają charakter ogólnopolski. W koordynacji z Ministerstwem Infrastruktury pracuje sztab z udziałem przedstawicieli zarządcy infrastruktury PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz przewoźników, który koordynuje działania na sieci kolejowej. Aby minimalizować utrudnienia wprowadzane jest wzajemne honorowanie biletów. W miarę możliwości na bieżąco są podawane informacje dla podróżnych. Dane o kursowaniu pociągów z uwzględnieniem bieżącej sytuacji zamieszczają na swoich stronach przewoźnicy. Zwroty biletów można realizować wg obowiązujących i podanych przez przewoźników zasad - zaznacza Mirosław Siemieniec.

Zmiany z przyczyn technicznych wystąpiły w 19 lokalizacjach na lokalnych centrach sterowania i objęły kilkaset kilometrów linii kolejowych. Służby techniczne analizują sytuację, aby określić przyczyny usterek.

[AKTUALIZACJA] - godz. 13.00

Cały czas wznawiana jest praca kolejnych lokalnych centrów sterowania (LCS) i przywracany ruch pociągów.

- Obecnie przywrócono ruch pociągów z wykorzystaniem urządzeń w LCS w 10 lokalizacjach: LCS Działdowo, Gdynia, Tczew, Koluszki, Kraków Główny, Warszawa Rembertów, Biała Podlaska, Czechowice-Dziedzice, Poraj i Skoczów. Przekłada się to na wznawianie rozkładowych kursów pociągów i stopniową normalizacje ruchu - tłumaczy rzecznik prasowy PKP PLK S.A.

Ponadto znane są przyczyny usterek. Zgodnie z oświadczeniem producenta - firmy Alstom to błąd w działaniu urządzeń.

"Alstom jest świadomy błędu w formatowaniu czasu, który ma obecnie wpływ na dostępność sieci kolejowej, a co za tym idzie na transport kolejowy w Polsce. Bezpieczeństwo pasażerów nie jest zagrożone. Wdrożyliśmy plan przywrócenia dostępności urządzeń sterowania ruchem kolejowym, aby zminimalizować zakłócenia spowodowane usterką w systemach sterowania ex-Bombardier" - napisano w oświadczeniu.

[AKTUALIZACJA] - godz. 15.00

Pozostały do wykonania prace, które przywrócą sprawność urządzeń na pięciu LCS – Konin, Słupsk, Miastko, Iława, Grodzisk Mazowiecki.

[AKTUALIZACJA] - godz. 19:00

Działają wszystkie LCS, sytuacja na kolei się stabilizuje.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1373 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39