Będą kontrole. Podlascy policjanci wypływają na wodę

2015.05.01 00:00
Rozpoczyna się sezon wypoczynku nad wodą. Jak co roku podlascy policjanci, patrolując zbiorniki wodne na specjalnie przygotowanych i oznakowanych łodziach motorowych, będą dbać w tym czasie o bezpieczeństwo osób tam wypoczywających.
Będą kontrole. Podlascy policjanci wypływają na wodę
Fot: KWP Białystok

Na terenie województwa podlaskiego znajduje się 58 rzek oraz około 280 jezior, zlokalizowanych głównie w północnej części województwa. Funkcjonariusze będą zwracać tam uwagę na osoby nielegalnie łowiące ryby. Do służby w patrolach wodnych skierowani zostali policjanci przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz posiadający specjalistyczne uprawnienia ratowników wodnych.

W tym roku służbę na wodzie i terenach przywodnych pełnić będzie 22 funkcjonariuszy z komend w Białymstoku, Łomży, Suwałkach, Augustowie, Grajewie, Mońkach i Sejnach. Policjanci wykorzystywać będą w tym celu 15 łodzi motorowych oraz na brzegu radiowozy wyposażone w rzutki ratunkowe, pasy ratownicze, boje ratownicze, liny asekuracyjne, kamizelki ratownicze i asekuracyjne.

- Jednym z zadań patrolujących wody policjantów jest również sprawdzanie trzeźwości osób korzystających z różnego rodzaju sprzętu pływającego - mówi podinsp. Andrzej Baranowski, rzecznik podlaskiej policji.

Jak wynika z obserwacji mundurowych, najczęściej to alkohol w połączeniu z lekkomyślnością, brawurą oraz lekceważeniem przepisów prawa prowadzi do tragedii na wodzie. Policjanci przypominają, że za prowadzenie statku, kajaka czy roweru wodnego w stanie nietrzeźwości mundurowi mogą ukarać mandatem do 500 zł, przymusowo wysadzą na brzeg, a sprzęt pływający zostanie usunięty z wody i odholowany do przystani na koszt właściciela.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

1022 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39