Będą nowe miejsca pracy dla osadzonych w białostockim areszcie

2022.06.30 16:02
Areszt Śledczy w Białymstoku podpisał umowę z Nadleśnictwem Dolidy. Dotyczy ona nowych miejsc pracy dla osadzonych.
Będą nowe miejsca pracy dla osadzonych w białostockim areszcie
Fot: Służba Więzienna

Od kilku tygodni Areszt Śledczy w Białymstoku i Nadleśnictwo Dojlidy omawiali warunki ewentualnej współpracy. W końcu udało się sfinalizować prowadzone rozmowy i podpisać umowę dotyczącą zatrudnienia osadzonych na rzecz Lasów Państwowych.

Jak czytamy na stronie aresztu pierwsi osadzeni mogą ruszyć od pracy już w czwartek (30.06).

"Praca skazanych zaliczana jest do głównych metod oddziaływania, mających sprzyjać realizacji celów pozbawienia wolności, w tym zapobiegnięciu powrócenia na drogę przestępstwa, w myśl artykułu 67 Kkw" – informuje ppor. Kamil Glanowski z Aresztu Śledczego w Białymstoku.

Osadzeni, którzy podejmują pracę zarobkową uczą się odpowiedzialności, systematyczności i punktualności. Wiedzą też później, jak mogą pożytecznie wykorzystywać swój wolny czas. Poza tym, dzięki pracy i zarobkom mogą spłacać swoje zobowiązania, alimenty, odszkodowania czy odkładać na życie, które czeka ich na wolności. Nie obciążają też swoich bliskich, a nawet mają szanse wspierać ich finansowo. Jak przyznaje ppor. Glanowski brak pracy jest często głównym czynnikiem, który sprowadza ludzi na drogę przestępstwa:
- Dlatego staramy się aktywizować wszystkich osadzonych, o ile stan ich zdrowia na to pozwala. Praca za murami stanowi bowiem przywilej, ale też jest istotnym obowiązkiem osoby pozbawionej wolności. Tym bardziej cieszymy się z nowych miejsc pracy dla naszych podopiecznych – wyjaśnia.

Areszt Śledczy w Białymstoku współpracuje też ze Schroniskiem dla Zwierząt w Białymstoku, gdzie osadzeni w ramach resocjalizacji wykonują budy dla psów (więcej: Więźniowie znów wyremontowali budy. Już trafiły do schroniska

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1249 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39