Będzie ciąg dalszy procesu ws. wypadku pod Jeżewem

2015.05.04 00:00
Białostocki sąd wkrótce rozpatrzy apelacje ws. wypadku pod Jeżewem. Współwłaściciele biura podróży, którzy zorganizowali wyjazd do Częstochowy, usłyszeli wyroki w zawieszeniu.
Będzie ciąg dalszy procesu ws. wypadku pod Jeżewem
Fot: freeimages.com

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku wraz z matką jednej z ofiar złożyły apelacje w sprawie. Strony chcą, aby sąd rozpatrzył kwestię, czy współwłaściciele agencji turystycznej mogą usłyszeć zarzuty sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym.

Przypomnijmy, że do tragicznego wypadku doszło we wrześniu 2005 roku. Pod Jeżewem autokar wiozący białostockich licealistów na pielgrzymkę do Częstochowy zderzył się wtedy z ciężarową lawetą. W wypadku zginęło 10 uczniów, dwaj kierowcy autokaru oraz kierowca lawety.

Na ławie oskarżonych zasiadali właściciele biura turystycznego, które organizowało wycieczkę. Prokuratura zarzuciła im nieprawidłowości dotyczące rozliczania czasu pracy kierowców, ale i sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy drogowej przez dopuszczenie do pracy kierowcy, który z powodów zdrowotnych nie powinien mieć takich uprawnień. W trakcie procesu wyszło bowiem, że zarówno kierowca autokaru, jak i jego zmiennik, byli chorzy. Jeden miał padaczkę, drugi cukrzycę. Od drugiego zarzutu Janina i Romuald Z. zostali uniewinnieni.

Współwłaściciele biura podróży usłyszeli jednak wyrok dwóch lat i ośmiu miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres czterech lat.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

1687 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39