Białostoccy uczniowie i przedszkolaki zebrali niemal 13 ton baterii. To rekord

2022.09.16 16:44
W piątek (16.09) podsumowano tegoroczny konkurs dotyczący zbiórki zużytych baterii, w którym wzięło udział 126 białostockich placówek oświatowych. Najwięcej zebrała Niepubliczna Szkoła Podstawowa Specjalna im. św. Siostry Faustyny Kowalskiej.
Białostoccy uczniowie i przedszkolaki zebrali niemal 13 ton baterii. To rekord
Fot: Malwina Witkowska

- Udało się zebrać niemal 13 ton baterii, które można by przełożyć na wagę 21 żubrów lub 54 niedźwiedzi brunatnych. Ta liczba robi wrażenie - stwierdził wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki.

W tegorocznej edycji zebrano rekordową ilość zużytych baterii - dokładnie 12 865,9 kg. Rekordowe było również zainteresowanie akcją ze strony placówek oświatowych, bo uczestniczyło w niej aż 126 jednostek. Jest to największa liczba uczestników, jaka kiedykolwiek wzięła udział w konkursie zbiórki baterii.

- Zebraliśmy ponad 100 kg baterii. Chcemy wdrażać nasze dzieciaczki, naszych podopiecznych do takiego ekologicznego stylu życia. Myślę, że to się udało, było dużo zabawy i jak widać z pozytywnym efektem. Warto zbierać baterie, ponieważ w ten sposób dbamy o środowisko, nie zanieczyszczamy go i myślę, że jest to główny cel, który wszystkim nam przyświeca - powiedziała nam Elżbieta Ambrożej, dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej im. św. Faustyny Kowalskiej w Białymstoku, która zajęła 1. miejsce w kategorii Ekoszkoła.

Laureatów wyłoniono na podstawie ilości zebranych baterii w przeliczeniu na jednego ucznia lub przedszkolaka w dwóch kategoriach konkursowych Ekoszkoła i Ekoprzedszkole.

- Przystąpiliśmy do konkursu, ponieważ chcemy mówić o ekologii dzieciom dając przykład. Samo słowo nie wystarcza, a jak zbierają z paniami i rodzicami to wiedzą po co. A że się bardzo owocnie włączają do zbierania baterii to widać, ponieważ zajęliśmy 3. miejsce - mówiła Maria Baluk, dyrektor Niepublicznej Specjalnej Szkoły Podstawowej "Jasny Cel" nr 12 w Białymstoku.

W kategorii Ekoszkoła zwyciężyły:
I. Niepubliczna Szkoła Podstawowa Specjalna im. Św. Siostry Faustyny Kowalskiej dla dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnością intelektualną za zebranie 6,14 kg baterii/os;
II. Szkoła Podstawowa nr 10 im. Izabeli Branickiej w Białymstoku za zebranie 4,94 kg baterii/os;
III. Niepubliczna Specjalna Szkoła Podstawowa "Jasny Cel" nr 12 w Białymstoku za zebranie 4,03 kg baterii/os.

W kategorii Ekoprzedszkole zwyciężyły:
I. Przedszkole Samorządowe nr 20 w Białymstoku za zebranie 3,54 kg baterii/os;
II. Przedszkole Samorządowe Nr 2 Pod Słonkiem w Białymstoku za zebranie 2,39 kg baterii/os;
III. Przedszkole Samorządowe nr 45 "Chatka Kilkulatka" w Białymstoku za zebranie 2,35 kg baterii/os.

Laureaci otrzymają nagrody pieniężne w wysokości kolejno: 4000 zł, 3000 zł, 2000 zł.

Pierwszy konkurs zbiórki baterii zorganizowano w roku 2005 a hasłem akcji było "Działaj czysto". Od 2016 r. organizacja konkursu została przekazana do Spółki "LECH". W 2020 r. akcja wróciła do miasta i została zorganizowana pod hasłem "Bez stresu dla środowiska".

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1192 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39