Białostocki BiKeR ma już 10 lat! I miliony przejechanych kilometrów za sobą

2024.06.07 07:05
Białostocka Komunikacja Rowerowa BiKeR obchodzi 10 urodziny. Od momentu inauguracji BiKeRa w 2014 roku użytkownicy wypożyczyli rowery miejskie ponad 4,5 mln razy i przemierzyli nimi łącznie około 12 mln km.
Białostocki BiKeR ma już 10 lat! I miliony przejechanych kilometrów za sobą
Fot: UM Białystok

System Białostockiej Komunikacji Rowerowej BiKeR został uruchomiony 31 maja 2014 roku. Początkowo składał się z 30 stacji i 300 rowerów. W kolejnych sezonach był rozbudowywany o nowe miejsca wypożyczeń i kolejne jednoślady.

W tegorocznym, jedenastym już sezonie, mieszkańcy Białegostoku oraz gmin Juchnowiec Kościelny, Choroszcz, Supraśl i Wasilków mają do dyspozycji w sumie 634 rowery i 64 stacje rowerowe. Z czego w granicach miasta znajduje się 55 stacji i 550 rowerów (rowery standardowe, rowery z fotelikiem do przewożenia dzieci, rowery typu tandem i rowery dziecięce).

- Białostoczanie lubią i korzystają z BiKeRów. Potwierdzają to nie tylko głosy rowerzystów, ale także liczba wypożyczeń rowerów. Od momentu inauguracji przez 10 lat w systemie BiKeR zarejestrowało się ponad 100 tysięcy użytkowników, którzy wypożyczali rowery ponad 4,5 mln razy. Rowerzyści przemierzyli łącznie około 12 mln km, a czas przejazdów to ponad 76 mln minut, co odpowiada ponad 144 latom jazdy bez przerwy – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Przez ostatnie 10 lat wspólnie z mieszkańcami udowodniliśmy, że rower może być nie tylko doskonałym środkiem rekreacji, ale przede wszystkim transportu i ważnym elementem budowania zdrowej i ekologicznej społeczności miejskiej.

Rekordzistka wypożyczyła rower miejski już niemal 3,2 tys. razy

Alina Pawelczuk korzysta z systemu BiKeR od 2015 r. Wypożyczała rower miejski 3 189 razy. Łącznie jeździła nim 39 tys. minut, co odpowiada 26 dniom jazdy rowerem bez przerwy. Jest w czołówce osób korzystających z systemu rowerów miejskich. Na pamiątkę w dziesiątą rocznicę uruchomienia systemu BiKeR otrzymała żółtą koszulkę lidera oraz voucher na bezpłatne przejazdy do końca przyszłego sezonu.

– Rower to super sposób poruszania się po mieście. Korzystam z BikeRa podczas jazdy do pracy, przy przejazdach na imprezy kulturalne czy do sklepu. Dzięki sprawnie rozmieszczonej sieci stacji i dużej liczbie rowerów można sprawnie poruszać się po Białymstoku i być wolnym od stania w korku, szukania miejsc parkingowych czy czekania na autobus – powiedziała Alina Pawelczuk.

W tym sezonie użytkownicy Białostockiej Komunikacji Rowerowej wypożyczyli rowery już 113 tys. razy, a łączny czas przejazdów wyniósł 2 mln 17 tys. minut. Te wyniki mieszkańcy Białegostoku będą mogli znacznie poprawić już w najbliższy weekend. Świętując urodziny Białostockiej Komunikacji Rowerowej wspólnie z operatorem – firmą Nextbike – w dniach 7-9 czerwca Miasto zapewnia użytkownikom dłuższy darmowy czas wypożyczenia. Przez cały weekend bezpłatna będzie pierwsza godzina każdego wynajmu, a nie jak w inne dni – pierwsze 25 minut.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

897 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39