Białostocki Medyk ma już swój Biobank

2022.08.22 14:46
Od pojawienia się pomysłu, do jego realizacji trzeba było trochę czasu. Po tych 8 latach udało się i Białostocki Medyk może pochwalić się uczelnianym Biobankiem.
Białostocki Medyk ma już swój Biobank
Fot: UMB

Białostocki Medyk po 8 latach starań ogłosił sukces – ma już uczelniany Biobank, który niebawem stanie się magazynem wiedzy oraz miejscem, gdzie przeprowadzane będą niesamowite badania naukowe.

Biobank mieści między między blokiem "A" i "B" Collegium Pathologicum i ma 18x10 m. Składa się z dwóch kondygnacji o łącznej powierzchni 410 m2. W sumie w obiekcie zmieszczą się dwa biobanki. Planowo, w pierwszym będzie gromadzony materiał biologiczny, jak np. krew pełna, osocze, surowica, płyn mózgowo-rdzeniowy, a także tkanki zmienione chorobowo oraz zdrowe) – wszystko zależy od prowadzonych badań. W sumie w magazynie zmieści się 2,5 mln próbek, które na półkach będą układane przez roboty.

Z kolei drugi biobank zyskał nazwę Banku Tkanek i Komórek UMB. W tym miejscu będą przygotowywane oraz magazynowane tkanki, które później zostaną wykorzystane do przeszczepów dla pacjentów. Na początku zaplanowano m.in. biobankowanie i przetwarzanie rogówki oraz biobankowanie i wytwarzanie matryc skórnych, które będą przydatne podczas leczenia ciężki ran i oparzeń.

Aktualnie budynek jest wyposażany w odpowiednie sprzęty. Organizowane są też szkolenia dla pracowników.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1634 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39