Białostocki radny chce iść w ślady Łap. Czy miasto postawi regały na znicze?

2021.11.25 11:51
W tym tygodniu burmistrz Łap zasłynął dzięki coraz bardziej popularnej inicjatywie. Teraz pewien białostocki radny, chce by również na cmentarzach miejskich w Białymstoku ustawić regały na znicze do ponownego użytku.
Białostocki radny chce iść w ślady Łap. Czy miasto postawi regały na znicze?
Fot: UM Łapy
Burmistrz Krzysztof Gołaszewski

Idąc za tropem proekologicznych trendów, radny Rady Miasta Białystok Paweł Myszkowski (klub PiS) zwrócił się z interpelacją do prezydenta Tadeusza Truskolaskiego. Radny chce, aby również w Białymstoku zostały wykonane i zamontowane regały na znicze do ponownego użytku - oczywiście na cmentarzach miejskich, którymi zarządza miasto.

Taka inicjatywa została ostatnio wykonana w Łapach, gdzie na cmentarzu przy ul. Żwirki i Wigury, stanęły 4 regały (więcej informacji: Znicze do ponownego użytku. Regały z darmowymi zniczami stanęły w Łapach). W swojej interpelacji Paweł Myszkowski wstawił zdjęcie burmistrza Łap Krzysztofa Gołaszewskiego wraz z podpisem "Przykładowa realizacja". Radny nie podał w piśmie własnych argumentów, dlaczegóż taka inicjatywa powinna zostać zrealizowana w Białymstoku - zamiast tego przytoczył słowa burmistrza Łap i tamtejszego magistratu, które nieznacznie sparafrazował:

"Takie regały stają się coraz bardziej popularne i funkcjonują przy cmentarzach w wielu miejscach w Polsce. Pomysł przyjął się także w Łapach. Już kilka dni po ustawieniu regały zapełniły się zniczami do ponownego użytku. Można w nich zostawić kompletny, ale już niepotrzebny znicz, w którym wypalił się wkład. Zamiast wyrzucać zużyte szklane klosze do kosza, można je zostawić na półce, aby mogły posłużyć komuś innemu. Inna osoba może taki znicz za darmo ponownie wykorzystać, kupując i uzupełniając tylko sam wkład. Jest to zachęta do zachowań i myślenia ekologicznego, ponieważ nie tylko oszczędzamy pieniądze kupując sam wkład do znicza, nie marnujemy rzeczy ponownie wykorzystując użyty już wcześniej znicz, ale także zmniejszamy ilość produkowanych śmieci" – czytamy w interpelacji.

Radny na koniec dodał, że "koszt realizacji i montażu regałów z pewnością jest relatywnie niski w stosunku do korzyści, które przyniesie mieszkańcom".

Jeden z czytelników naszego portalu zwrócił uwagę na ważną kwestię:

Tak się zastanawiam, jak wyglądałaby gospodarka, gdyby zapanowała powszechna moda na ponowne wykorzystanie każdego produktu?

Warto podkreślić, że wielu zwolenników ponownego używania np. zniczy nie zdaje sobie sprawy, że sprzedawcy, którzy stoją przy cmentarzach mieliby mniejsze zyski, bo ludzie zamiast kupować korzystaliby z darmowych.

Mimo to mnóstwo białostoczan popiera pomysł utworzenia regałów:
Jestem za;
Super pomysł;
Takie regały powinny stać na każdym cmentarzu;
Bardzo dobry pomysł
- to tylko niektóre z komentarzy, które pojawiły się pod naszym postem.

Czy Białystok pójdzie w ślady Łap i postawi regały na znicze? Pozostaje nam czekać na odpowiedź białostockiego magistratu.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1271 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39