Białostockie koła naukowe docenione przez ministerstwo. Dostaną 570 tys. zł

2023.04.20 10:30
Minister Edukacji i Nauki przyznał studentom Politechniki Białostockiej ponad 318,5 tys. zł oraz 250 tys. zł studentom Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. To wszystko w ramach rozstrzygnięcia 3. edycji konkursu "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje".
Białostockie koła naukowe docenione przez ministerstwo. Dostaną 570 tys. zł
Fot: Piotr Awramiuk / Politechnika Białostocka

6 kół naukowych z PB z dofinansowaniem

Na liście zakwalifikowanych do finansowania znalazło się 6 projektów Politechniki Białostockiej - 3 pomysły z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku oraz 3 z Wydziału Mechanicznego.

Studenckie Koło Naukowe Robotyków za 70 tys. zł zrealizuje projekt "Innowacyjny zintegrowany napęd do analogu łazika marsjańskiego". 68,5 tys. zł na projekt "Implementacja napędu hybrydowego do bolidów Formuły Student" dostanie Studenckie Koło Naukowe Auto-Moto-Club.

Studenckie Koło Naukowe Bio Tech przeprowadzi badanie substancji biologicznie czynnych pochodzenia roślinnego jako potencjalnych biopestycydów. Na ten cel studenci otrzymali ponad 66 tys. zł. Ponad 63,7 tys. zł trafi do Studenckiego Koła Naukowego Robotyków, które zrealizuje projekt "Autonomiczny robot mobilny kategorii MegaSumo z innowacyjnym modułowym przednim ostrzem".

Piątym projektem jest opracowanie nowoczesnych i ekologicznych dekoracyjnych wyrobów z betonów bezcementowych (geopolimerów) z wykorzystaniem włókien optycznych i materiałów z recyklingu, które zrealizuje Studenckie Koło Naukowe Con-Krecik. Studenci dostaną na ten cel 30 tys. zł.

Ostatnim projektem, który otrzymał ministerialne dofinansowanie jest projekt o nazwie: "Wykorzystanie hybrydowego układu składającego się z biomateriału i nanocząsteczek tlenku grafenu do usuwania wybranych metali ciężkich ze środowiska wodnego". Studenckie Koło Naukowe Helisa otrzymało na to 20,1 tys. zł.

250 tys. zł dla UMB

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zrealizuje 4 projekty. Studenckie Koło Naukowe "Biochemii Chorób Cywilizacyjnych" otrzyma 70 tys. zł na projekt: "Nowe właściwości starych leków – repozycjonowanie leków kardiologicznych jako nowatorska strategia w terapii cukrzycy". Studenckie Koło Naukowe działające przy Zakładzie Medycyny Regeneracyjnej i Immunoregulacji również dostanie 70 tys. zł. Studenci zrealizują projekt o nazwie: "Innowacyjna metoda leczenia ciężko gojących się ran cukrzycowych – poznanie mechanizmów działania w modelach przedklinicznych".

Nieco mniej, bo 47,4 tys. zł otrzyma Studenckie Koło Naukowe działające przy Zakładzie Biotechnologii Żywności. Za dofinansowanie studenci zrealizują projekt o nazwie: "Opracowanie bazy danych polifenoli i antyoksydantów w potrawach i perspektywy jej wykorzystania w sektorze badawczym i społeczno-gospodarczym".

Studenckie Koło Naukowe działające przy Zakładzie Chorób Metabolicznych dostanie niemal 70 tys. zł. Studenci zrealizują projekt" "Markery starzenia komórek tłuszczowych a ich związek z otyłością oraz zespołem metabolicznym u ludzi". Głównym założeniem badawczym jest ocena związku między ekspresją genów związanych ze starzeniem komórek tłuszczowych a otyłością, wrażliwością na insulinę i komponentami zespołu metabolicznego u ludzi.

W sumie Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczy prawie 10 mln zł na wsparcie studenckich kół naukowych w całej Polsce. Do finansowania zakwalifikowano 174 innowacyjne projekty. Laureaci zostali wyłonieni spośród 308 zgłoszeń.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1712 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39