Białostockie obchody Święta Wojska Polskiego

2017.08.15 16:24
We wtorek białostoczanie, rodzinnie i bez względu na wiek, obchodzili Święto Wojska Polskiego.
Białostockie obchody Święta Wojska Polskiego
Fot: Grzegorz Chuczun

Byli wojskowi i kombatanci. Nie zabrakło także setek białostoczan. We wtorek (15.08) na placu pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego wszyscy zgromadzili się tłumnie, żeby razem obchodzić Święto Wojska Polskiego, w kolejną, 97., rocznicę Bitwy Warszawskiej, nazywanej Cudem nad Wisłą.

Uroczystości rozpoczęto podniesieniem flagi. Następnie odśpiewano hymn. Były też przemówienia.

- Potrafiliśmy bohatersko walczyć w obronie zagrożonej wolności i niepodległości. Nawet, gdy przyszło nam poczuć gorycz porażki, to podnosiliśmy się i w przeogromnym poświęceniu potrafiliśmy odnieść wiele wspaniałych, militarnych zwycięstw – podkreślał wicemarszałek Maciej Żywno.

Natomiast Tadeusz Truskolaski – prezydent Białegostoku - złożył żołnierzom życzenia:

- Cieszę się, że te wyjątkowe tradycje utrwalane niegdyś przez 10. Pułk Ułanów Litewskich, jak również 42. Pułk Piechoty, znajdują dziś swą kontynuację dzięki żołnierzom 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. W święto to chciałbym zatem życzyć wszystkim żołnierzom, by służba naszej ojczyźnie, jej obywatelom, zawsze wiązała się z dumą, by w pracy na rzecz wspólnego dobra niezmiennie towarzyszyła radość i satysfakcja.

Święto Wojska Polskiego było także okazją do żołnierskich awansów na wyższe stopnie wojskowe. Poza tym przyznano również resortowe medale oraz medale Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny. Natomiast przedstawiciele lokalnych władz zostali uhonorowani odznakami pamiątkowymi 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego wręczonymi za "szczególne zasługi dla jednostki".

Nie zabrakło także salwy honorowej, która, jak co roku, wywołała poruszenie u dzieci. Zaś na zakończenie uroczystości m.in. kombatanci, posłowie, senatorowie, przedstawiciele administracji i harcerze złożyli wieńce pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

Natomiast po oficjalnych obchodach zainteresowani obejrzeli pokaz sprzętu wojskowego.

Jednak to jeszcze nie wszystko, bowiem wieczorem ul. Lipowa będzie świątecznie oświetlona, warto więc przyjść i na własne oczy zobaczyć biało-czerwoną iluminację.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1207 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39