Białostoczanom grozi podwyżka podatków

2012.10.30 00:00
Za niespełna tydzień będzie wiadomo, czy w przyszłym roku zapłacimy wyższe podatki od nieruchomości. Propozycja ich zwiększenia wyszła z białostockiego magistratu.
Białostoczanom grozi podwyżka podatków
Fot: sxc.hu

Według projektu, od stycznia 2013 r. mieszkańców i działających w Białymstoku przedsiębiorców czekają wyższe opłaty z tytułu podatku od nieruchomości.

Podatek od 1 m2 gruntu zajętego na prowadzenie działalności gospodarczej będzie wynosił 88 gr, czyli o 5 gr więcej niż do tej pory, zaś od 1 m2 budynków wykorzystywanych przez przedsiębiorców - 22,46 zł (jest to o 96 gr więcej). Od 1 m2 budynków mieszkalnych płacić się będzie nie 70, a 73 gr. Tak więc dla właściciela 50-metrowego mieszkania różnica w stosunku do obecnej stawki wyniesie 1 zł 50 gr.

Według określonych przez ministra finansów na 2013 r. górnych stawek podatków, niższe niż maksymalne ustalono w Białymstoku dla lokali wykorzystywanych przez przedsiębiorców i budynków, w których działają placówki ochrony zdrowia. Pozostałe stawki są albo maksymalne, albo tylko o kilka groszy niższe niż jest to możliwe.

W Białymstoku około 100 tys. osób fizycznych i prawnych płaci podatek od nieruchomości. W projekcie budżetu miasta na 2013 r. zaplanowano wpływy z tego tytułu na 125 mln zł, czyli o prawie 7 mln więcej niż w roku bieżącym. Gdyby wszystkie stawiki podatku ustalono na maksymalnym poziomie, do miejskiej kasy doszłoby dodatkowe 1,3 mln zł. Dochody z podatku od nieruchomości mają być przeznaczone m.in. na oświatę oraz obsługę zadłużenia Białegostoku.

Czy nowe stawki podatku od nieruchomości zaczną obowiązywać, będzie wiadomo po najbliższej sesji rady miejskiej - 5 listopada. Wtedy radni zagłosują czy przyjmą projekt uchwały w tej sprawie. Póki co poparła go Komisja Budżetu i Finansów Rady Miejskiej.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1468 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39