Białystok: okradli kościół i zdewastowali cmentarz

2011.07.25 00:00
Mężczyźni najpierw ukradli z kościoła warte około tysiąca złotych naczynia liturgiczne, a potem zrywali z cmentarnych nagrobków metalowe krzyże i figurki. W sumie uszkodzili kilkanaście pomników. Zatrzymani przez białostockich policjantów 26 i 49-latek tłumaczyli mundurowym, że "na taki głupi pomysł wpadli po pijaku".
Białystok: okradli kościół i zdewastowali cmentarz
Fot: KWP Białystok

Dwaj białostoczanie w wieku 26 i 49 lat będąc w pobliskich Karakulach postanowili zajść do miejscowego kościoła. Gdy zobaczyli, że wewnątrz nikogo nie ma zabrali z ołtarza warte około tysiąca złotych naczynia liturgiczne, schowali je do reklamówki i wyszli. Autobusem przyjechali do Białegostoku i wysiedli przy cmentarzu miejskim, gdzie chcieli zebrać więcej kolorowego metalu. Swój łup zamierzali sprzedać na skupie.

Aby pozostać poza podejrzeniami zgnietli skradzione wcześniej naczynia i ruszyli na cmentarz. Tam za pomocą znalezionej wcześniej łopaty zrywali z nagrobków metalowe krzyże i figurki. W międzyczasie pojechali na białostockie lotnisko, gdzie ukryli część przedmiotów i wrócili na cmentarz. Uciekli dopiero gdy spłoszyła ich przechodząca w pobliżu kobieta. W sumie uszkodzili w ten sposób kilkanaście pomników.

Policja szybko znalazła złodziei. Patrol prewencji zatrzymał ich w rejonie pobliskiego sklepu. Funkcjonariusze odzyskali także część skradzionych przedmiotów. Okazało się, że mężczyźni byli pijani. U młodszego z nich badanie alkomatem wykazało 2,6 promila alkoholu w organizmie, natomiast starszy miał o prawie 0,4 promila mniej.

Obaj trafili do policyjnego aresztu. Mundurowym tłumaczyli, że "na taki głupi pomysł wpadli po pijaku". Teraz za swoje postępowanie odpowiedzą przed sądem.

E.S.

1475 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39