Białystok połączył siły z Holandią i Niemcami. Wspólnie tworzą nowatorski projekt

2021.02.08 07:33
Projekt ma zaangażować 27 tys. mieszkańców z Białegostoku, Greifswaldu (Niemcy) i Rotterdamu (Holandia) do włączenia się w proces współtworzenia badań naukowych. Przedsięwzięcie ma potrwać do 2023 r.
Białystok połączył siły z Holandią i Niemcami. Wspólnie tworzą nowatorski projekt
Fot: Malwina Witkowska

Międzynarodowy projekt

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) wraz z Uniwersytetem w Białymstoku (UwB) przystąpili do międzynarodowego projektu "JoinUs-4-Health". Jest to nowatorskie oraz międzynarodowe konsorcjum, w skład którego wchodzi jedenaście podmiotów, zarówno naukowych, jak i biznesowych oraz fundacji.

Głównym założeniem przedsięwzięcia jest zaangażowanie jak największej liczby mieszkańców Białegostoku, Greifswaldu (Niemcy) i Rotterdamu (Holandia) do włączenia się w proces współtworzenia badań naukowych oraz ich lepszego zrozumienia.

Białystok Plus

Od 3 lat na UMB realizowany jest projekt "Białystok Plus", który polega na badaniu stanu zdrowia białostoczan. Po 5 latach naukowcy zaproszą tych samych pacjentów, aby sprawdzić ich stan zdrowia ponownie. Projekt posłuży teraz jako baza dla "JoinUs-4-Health".

Socjolog UwB dr Łukasz Kiszkiel poinformował, że rolą jego uczelni będzie rozpowszechnianie informacji o projekcie oraz o wynikach badań programu "Białystok Plus". Natomiast ekspert UMB w dziedzinie zdrowia publicznego dr Paweł Sowa poinformował, że badania stanowią znakomitą szansę do odkrywania nieznanych wcześniej czynników kształtujących zdrowie człowieka, ale także do ustalania rzeczywistego występowania chorób cywilizacyjnych.

Rezultaty

W projekcie po stronie polskiej biorą udział: naukowcy z UMB i z UwB oraz wywodzące się z Białegostoku: fundacja SocLab, firma Science4Peope i agencja Whitebits.

Po przeprowadzonych badaniach powstanie:
- platforma internetowa do komunikacji z naukowcami, dzięki której każdy w łatwy sposób może zadać nurtujące pytanie;
- Obywatelska Rada Naukowa, w której zasiadać będą przedstawiciele wszystkich grup angażujących się w projekt;
- wydarzenia promujące naukę obywatelską w różnych grupach wiekowych np. warsztaty dla uczniów szkół średnich, przedstawicieli samorządu czy przedsiębiorców.

Koordynatorem projektu jest University of Greifswald w Niemczech. Projekt potrwa do końca roku 2023, a jego łączny budżet wynosi ponad 1,5 mln euro.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1100 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39