Białystok przeciwko białaczce. Misja "Genetyczny Bliźniak"

2012.11.09 00:00
Co roku wykrywa się białaczkę u ponad 10 tysięcy osób w Polsce, które czekają na dawcę - czasami kilka miesięcy, a częściej kilka lat. Bardzo trudno jest znaleźć osobę o "bliźniaczym" genotypie, co chory. W środę, 14 listopada na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku.
Białystok przeciwko białaczce. Misja "Genetyczny Bliźniak"
Fot: materiały organizatora

Szansa na znalezienie dawcy jest jak jeden do 25 tysięcy, a w rzadkich przypadkach jeden do miliona. Z tego powodu organizowane są specjalne akcje, podczas których można zapisać się do bazy potencjalnych dawców i zwiększyć szanse chorych na nowe życie.

Akcja „Dzień Dawcy Szpiku w Białymstoku” to trzecia edycja rejestracji potencjalnych dawców na terenie Białegostoku. Podczas poprzednich akcji udało nam się zarejestrować 350 potencjalnych dawców szpiku. Inicjatorkami akcji rejestracji są: Urszula Walesiuk, która została rzeczywistym dawcą i dała komuś szanse na życie oraz Karolina Bierć-Górna, która dzięki przeszczepieniu od niespokrewnionego dawcy otrzymała nowe życie.

W Polsce co godzinę, stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje. Im więcej potencjalnych dawców tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego. Dlatego Fundacja DKMS Polska wraz z organizatorami lokalnymi przeprowadza „Dzień Dawcy Szpiku”, podczas których zdrowe osoby mogą dokonać rejestracji i tym samym powiększyć bazę potencjalnych dawców. W Polsce zarejestrowanych jest 360 000 potencjalnych dawców z czego 250 000 to dawcy zarejestrowani w Fundacji DKMS Polska. W przeciągu trzech lat działalności Fundacji DKMS Polska, aż 275 osób oddało swoje komórki macierzyste dając tym samym nadzieję na nowe życie osobom chorym na białaczkę i inne schorzenia układu krwiotwórczego.

Aby zostać potencjalnym dawcą należy mieścić się w przedziale 18 - 55 lat i być ogólnie zdrowym. Sama rejestracja trwa kilkanaście minut, do badania pobierana jest mała (5 ml) próbka krwi.

Szczegółowe informacje na stronie: Białystok przeciw białaczce. Weź udział w misji "Genetyczny Bliźniak"

Magdalena Gorbacz
magda.g@bialystokonline.pl

1176 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39