Białystok: uczczenie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego

2011.03.27 00:00
W niedzielę prezydent Białegostoku, przedstawiciele samorządu i środowisk kombatanckich upamiętnią kwiatami rocznicę tzw. procesu szesnastu.
Białystok: uczczenie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego
Fot: E.S.

Nazwany w historiografii procesem szesnastu to pokazowa rozprawa polityczna z przywódcami Polskiego Państwa Podziemnego, przeprowadzona od 18 do 21 czerwca 1945 r. w Moskwie.

66 lat temu, 27 marca, w Pruszkowie zostali podstępnie aresztowani przez NKWD i następnego dnia wywiezieni na Okęcie, a dalej do Moskwy najważniejsi działacze podziemia niepodległościowego. Byli to: delegat rządu i wicepremier Jan Stanisław Jankowski, ostatni Komendant Główny AK Leopold Okulicki, przewodniczący Rady Jedności Narodowej Kazimierz Pużak, tłumacz i wiceminister Departamentu Informacji Delegatury RP na Kraj Józef Stemler-Dąbski oraz działacze polityczni: Antoni Pajdak, Stanisław Jasiukowicz, Kazimierz Kobylański, Zbigniew Stypułkowski i Aleksander Zwierzyński, Józef Chaciński, Franciszek Urbańsk, Adam Bień, Kazimierz Bagiński, Stanisław Mierzwa, Eugeniusz Czarnowski i Stanisław Michałowski.

Historycy oceniają, że jak na stalinowskie warunki w ukartowanym procesie zapadły niskie wyroki: do 10 lat wraz z uniewinnieniami.

Rocznica porwania przywódców podziemia zostanie uczczona w niedzielne południe pod pomnikiem Żołnierzom Armii Krajowej w Białymstoku przy ul. Kilińskiego.

E.S.

1129 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39