Błoto pośniegowe w Białymstoku. Prezydent ukarze firmę odpowiedzialną za odśnieżanie ulic

2021.01.20 11:39, Aktualizacja: 2021.01.20 14:02
W środę, Tadeusz Truskolaski podjął decyzją o nałożeniu kar na firmę odpowiedzialną za odśnieżanie ulic w Białymstoku.
Błoto pośniegowe w Białymstoku. Prezydent ukarze firmę odpowiedzialną za odśnieżanie ulic
Fot: Malwina Witkowska

Zima w tym roku zaskoczyła wszystkich. Mocne opady śniegu i rekordowo niskie temperatury przyczyniają się do gorszych warunków drogowych.

"Po nocnych opadach śniegu, stan ulic jest niezadowalający pomimo 46 pługopiaskarek w akcji. Inspektorzy miejscy robią stosowną dokumentację i skierujemy wnioski o ukaranie firmy odpowiedzialnej za odśnieżanie ulic" - poinformował w środę (20.01) prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski.

Dzisiaj prognozowane są na Podlasiu opady śniegu, a na drogach może pojawić się gołoledź. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność.

"Stan ulic jest niezadowalający, bo zalega błoto pośniegowe, którego 5 h po ustaniu opadów nie powinno być" - napisał prezydent na twitterze.

Dodał, że dzisiaj w godzinach popołudniowych poinformuje o wysokości nałożonych kar na firmę odpowiedzialną za odśnieżanie ulic.

[AKTUALIZACJA]

Agnieszka Błachowska z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku poinformowała, że inspektorzy Departamentu Gospodarki Komunalnej patrolują ulice i oceniają jakość odśnieżania.

- Z monitoringu GPS wynika, że liczba pojazdów biorących udział w akcji jest mniejsza niż zawarta w umowach (w akcji powinien brać udział cały dostępny sprzęt: 36 pługo-posypywarek, 18 pługów i 24 ciągniki). Wykonawcy tłumaczą się licznymi awariami sprzętu. Wyjaśniamy to. Jednocześnie trwa kontrola bazy wykonawców sprawdzamy stan techniczny pojazdów pozostających w bazie, zapasy soli drogowej i piasku oraz liczby kierowców biorących udział w akcji - poinformowała Agnieszka Błachowska.

Po kontroli wykonawcom zostaną przekazane protokoły. Na ustosunkowanie się do uwag będą mieć 24 godziny.

- Wyjaśnienia wykonawców zostaną przeanalizowane i ewentualnie będą naliczone kary za niewłaściwą realizację umów. Kary mogą wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych, ale ile ich będzie i za co na takie dane jest za wcześnie. W budżecie Miasta została zabezpieczona kwota maksymalnie 12 mln 50 tys. zł na zimowe oczyszczanie Białegostoku w sezonie 2020/2021. Ostateczna cena zostanie obliczona na podstawie liczby akcji czynnych i innych działań, wyszczególnionych w umowach a uzależnionych od panujących warunków pogodowych, po zakończeniu sezonu – dodała.

"Wysokość kar, które zostały naliczone za niedociągnięcia i błędy popełnione przez Wykonawców podczas prowadzenia akcji odśnieżania miasta w dniach 19 i 20 stycznia br. wynosi 131 400 zł. Kary dotyczą braku wymaganej w umowach ilości sprzętu i złej jakości wykonanych usług" - napisał Tadeusz Truskolaski na twitterze.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1373 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39