Boisz się zgubić w lesie? Aplikacja z mapą wszystkich lasów wskaże drogę. Działa offline

2020.10.15 07:42
Osoby ze słabszą orientacją w terenie mogą udać się do lasu bez obawy, że się zgubią. Aplikacja "mBDL" działa offline i zawiera wszystkie mapy lasów w Polsce, dzięki którym odnajdą drogę. Warto mieć ją w kieszeni, gdy wybieramy się w nieznane tereny.
Boisz się zgubić w lesie? Aplikacja z mapą wszystkich lasów wskaże drogę. Działa offline
Fot: Malwina Witkowska

Wszystkie lasy w kieszeni

Mobilny Bank Danych o Lasach (mBDL) to aplikacja umożliwiająca dostęp do map lasów. Można ją pobrać na telefon lub tablet, wówczas przy zagubieniu się, pomoże w odnalezieniu drogi. Została przygotowana na zlecenie Lasów Państwowych. Po wcześniejszym pobraniu odpowiednich danych, aplikacja działa również w trybie offline czyli bez dostępu do internetu.

Mapy lasów są w postaci topograficznej, lotniczej, satelitarnej lub w formie map z zewnętrznych serwisów WMS. Mechanizm pobierania danych offline umożliwia korzystania ze wszystkich map nadleśnictw. Natomiast, gdy mamy dostęp do internetu można również znaleźć dokładne opisy gatunków drzew, krzewów, adresy leśne i wiele innych informacji.

Aplikacja wyposażona jest w m.in. zapis punktu z lokalizacji GPS, zapis trasy oraz prostą nawigację do wskazanego punktu. Następnie można je przesłać na inne urządzenie, dzięki czemu osoby trzecie będą wiedzieć o dokładnym miejscu przebywania. Korzystając pierwszy raz z aplikacji, należy najpierw ją zapoznać i przeczytać wszystkie jej funkcje.

Wyprawa na grzyby? Najważniejszy jest telefon

Jesień to świetny czas na wyprawę na grzyby, wycieczkę by uspokoić myśli lub by odetchnąć świeżym powietrzem. Województwo podlaskie czyli „zielone płuca Polski” mają wiele do zaoferowania w tej kwestii. Poza parkami narodowymi czy krajobrazowymi, region jest bogaty w piękne lasy. Osoby, które chciałyby je poznać muszą przede wszystkim być odpowiedzialni.

W obecnych czasach, gdy pierwszy raz wybieramy się do obcego lasu, należy mieć ze sobą... naładowany telefon. Większość modeli ma w sobie latarkę, choć warto mieć również taką na baterie. Telefon przede wszystkim pomoże w wyjściu z lasu gdy się zgubimy, bądź pozwoli na skontaktowanie się z odpowiednimi służbami.

Tylko spokój może uratować

Zgubić się jest rzeczą ludzką. Najważniejsze zawsze jest zachowanie spokoju i trzeźwe myślenie. Panika i natrętne myśli w niczym nie pomogą.

Odnaleźć drogę można m.in. poprzez znaki. Jest to jednak opcja, dla osób z dobrą orientacją w terenie. Każdy las podzielony jest na sektory zwane oddziałami leśnymi. W każdym z nich znajdują się ścianki z numerami, od północnego-wschodu w kierunku zachodnim są oznaczone rosnąco. Natomiast rejony północne posiadają najniższe numery - gdy idziemy na południe to również się zwiększają. Ścianki prowadzą do danego oddziału. Każdy z nich oddzielony jest od siebie wąskimi pasami, w miejscach gdzie nie ma drzew.

Słaba orientacja w terenie

Nie każdy ma zmysł, który podpowiada w którą stronę pójść. Niektórzy mogą krążyć w kółko, nie zwracając uwagi, że byli w tym miejscu już kilka razy. Osoby ze słabszą orientacją muszą przede wszystkim iść cały czas przed siebie. Wówczas można trafić na miejsce bez drzew – należy podążać tym pasem do momentu odnalezienia betonowego słupka. Na nim znajdują się cztery numery, które należy podać odpowiednim służbom. Są one umieszczone w każdym południowo-zachodnim narożniku sektora leśnego. Górna cyfra oznacza numer obrębu, a dolna numer oddziału.

Chodząc po lesie można znaleźć miejsca, gdzie składuje się drewno. Obok kłód znajdują się czerwone tabliczki z numerami, dzięki którym łatwiej będzie zlokalizować zagubioną osobę.

Gdzie zadzwonić?

W niektórych miejscach działa zasięg w telefonie. Gdy samodzielnie nie uda się wyjść z lasu, wówczas należy zadzwonić po pomoc. Mogą być to znajomi, rodzina, a w ostateczności służby ratownicze. Warto wtedy postarać się wskazać jakieś charakterystyczne elementy z otoczenia np. ambona, kapliczka, linia energetyczna lub w przypadku tabliczek lub słupków - numery.

Gdy zapada noc, a odnalezienie drogi wyjścia kończy się ciągle niepowodzeniem, należy zadzwonić na:
- numer alarmowy 112;
- policję 997;
- straż pożarną 998.

Służby przekażą informacje do najbliższej leśniczówki, która pomoże w wyjściu z lasu.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1346 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39