Budka na rynku, spektakl uliczny i poprawiny. Weekend z DSW [WIDEO]

2018.05.25 13:18
Przed nami finałowy weekend Dni Sztuki Współczesnej. Nie mogą go przegapić wielbiciele teatru - będą też formy plenerowe, ale coś dla siebie znajdą też amatorzy koncertów i szeroko pojętej sztuki.
Budka na rynku, spektakl uliczny i poprawiny. Weekend z DSW [WIDEO]
Fot: Białostocki Ośrodek Kultury
Budka Teatralna Teatru Kartonka

Dni Sztuki Współczesnej, organizowane od 1985 roku, to jedna z czołowych imprez Białostockiego Ośrodka Kultury oraz najstarsze i największe tego typu wydarzenie w regionie. Bazuje na teatrze, ale wzbogacają go także inne, liczne gatunki: sztuki wizualne, muzyka, spotkania z artystami.

Fotobudka i jazz

W piątkowe popołudnie warto zajrzeć na Rynek Kościuszki. Obok Ratusza, od strony ul. Suraskiej stanie Budka Teatralna - to akcja białoruskiego Teatru Kartonka. Budka Teatralna działa podobnie jak fotobudka. Do środka mogą wejść maksymalnie dwie osoby. Po wrzuceniu symbolicznej monety rozpocznie się krótki spektakl. Budkę można odwiedzać nie tylko w piątek (w godz. 16.00-19.00), ale też w weekend (26-27.05) w godz. 14.00-17.00.Kolejnym punktem programu jest spektakl "Humanicana" Teatru Porywacze Ciał, który w skromnej formie opowiada o sprawach najważniejszych. Brutalność miesza z delikatnością, a troskę o losy świata z marzeniami o ucieczce w miejsca, które trudno znaleźć na mapach.

Finał piątku będzie muzyczny. W kinie Forum zagra EABS - wrocławski septet, kontynuujący tradycje polskiej szkoły jazzu. Jego debiutanci krążek "Repetitions" w całości poświęcony jest twórczości Krzysztofa Komedy.Teatralna sobota

Sobota (26.05) upłynie pod znakiem teatru. Teatr Chorea zagra spektakl "Szczelina" na motywach utworu norweskiego dramaturga Arne Lygre "Zanikam", z użyciem fragmentów poezji mistycznej Rumiego oraz osobistych tekstów aktorów. "Sześć kobiet i jeden mężczyzna próbują opowiedzieć słowami, ruchem i śpiewem, bardzo zwyczajne historie ludzi, którzy stracili wszystko (...)" - pisze Tomasz Rodowicz, reżyser.

Z kolei bohaterami sztuki "Pensjonat Belvedere" Białoruskiego Państwowego Teatru Lalek są starsi ludzie. Przeżywają oni każdy dzień zgodnie z grafikiem, ale nie powstrzymuje ich to przed wpadaniem co jakiś czas w różne tragiczne lub komiczne sytuacje. Po spektaklu zaplanowano spotkanie z artystami. Z kolei w spektaklu "Nie mów nikomu" Adama Ziajskiego zagrają osoby głuchonieme i niewidome. Po spektaklu również odbędzie się spotkanie.Podczas DSW można obejrzeć także spektakl "Cezary idzie na wojnę" Komuna // Warszawa - jedno z najważniejszych teatralnych wydarzeń 2017 r.

Natomiast wieczorem na rynku (przy Archiwum Państwowym) Teatr KTO zagra wędrujący spektakl uliczny - "Peregrinus". Aktorzy w wielkich, sugestywnych maskach budują szereg z pozoru zabawnych scen, będących w istocie gorzką satyrą na świat współczesnego everymana.Chór czarownic i poprawiny wesela

Niedziela (27.05) to ostatni dzień festiwalu. Rozpocznie go Krakowski Teatr Tańca spektaklem "My/Wy". Wyrasta on z inspiracji polską techniką tańca współczesnego, spajającą polską tradycję ludową i przetwarzającą ją w specyficzny kod ruchowy.

Natomiast Polski Teatr Tańca zaprasza na "Wesele. Poprawiny". "W streszczeniach rzecz brzmi prosto. Inteligent z miasta żeni się z chłopką. Potem rzeczywistość się skomplikowała. Rozpadały się wspólnoty, w których ludzie żyli całe życie, wieś migrowała do miasta, chłopskie dzieci poszły na studia. Przyszły zmiany" - mówi o spektaklu Magdalena Zaniewska. W planach jest też spotkanie z artystami.

Na finał wystąpi Chór Czarownic - zespół ponad 20 kobiet, śpiewających i performerek, które tworzą muzyczny spektakl. Literacko to opowieść z punktu widzenia kobiet ich skomplikowanych relacji ze współczesnym światem.W foyer Forum i klubie Fama oglądać można wystawę "Backstage 2" Aliny Gabrel-Kamińskiej, która pokazuje, jak wyglądały ubiegłoroczne DSW od zaplecza.

Festiwalowe miejsca to m.in. Białostocki Ośrodek Kultury (sala Forum), Białostocki Teatr Lalek, Akademia Teatralna, Uniwersyteckie Centrum Kultury czy Opera i Filharmonia Podlaska.

Portal BiałystokOnline patronuje imprezie.

Program: Dni Sztuki Współczesnej

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1326 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39