Dom

Budowa domu 2024: Jakie okna wybrać - drewniane, aluminiowe czy PVC?

2024.07.03 06:43
Kwestia wyboru okien nie dotyczy jedynie ich wyglądu czy funkcjonalności, wdrażanie restrykcyjnych norm związanych z dyrektywą budynkową UE i idąca za tym termomodernizacja budownictwa już dzisiaj determinuje do wyboru rozwiązań odznaczających się jak najlepszymi parametrami z zakresu energooszczędności. Jakie okna wybrać w tej sytuacji? PVC, drewniane czy może aluminiowe?
Budowa domu 2024: Jakie okna wybrać - drewniane, aluminiowe czy PVC?

Budowa domu 2024 – okna a termoizolacja budynku

Izolacja termiczna budynków jest obecnie jednym z najważniejszych kryteriów współczesnego budownictwa. Konieczność spełnienia określanych norm w tym zakresie jest nakładana na inwestorów przez prawo budowlane. Okna odgrywają tutaj znaczącą rolę, ponieważ rodzaj ich konstrukcji, jakość oraz wykonanie znacząco wpływają na efektywność energetyczną budynku. Zachowanie odpowiednich parametrów pozwala bowiem zmniejszyć straty ciepła zimą oraz ograniczyć nagrzewanie się wnętrz latem.

Parametrem, który jest w tym przypadku najważniejszy, jest współczynnik przenikania ciepła Uw. I to właśnie na ten parametr należy zwracać uwagę niezależnie od tego, czy interesują nas okna drewniane, PVC czy aluminiowe. Co ważne, wszystkie z tych okien mogą mieć mniejszy lub większy współczynnik przenikania ciepła. Najlepsze dla termoizolacji budynków są te z najniższym – minimalnie musi to być przynajmniej 0,9 W/m2K.


Okna drewniane, PVC i aluminiowe – jakie parametry?

Niezaprzeczalnie najłatwiej niski współczynnik przenikania ciepła jest uzyskać w przypadku okien PVC. Materiał wykonania, ich wielokomorowa konstrukcja oraz nowoczesne technologie termoizolacyjne wraz z pakietami 3-szybowymi pozwalają osiągnąć w tym zakresie wręcz ekstremalne parametry. Doskonałym przykładem są tutaj okna VIDOK z linii VACUUM plus, których parametry Uw wynoszą 0,57 W/m2k.

Oczywiście na rynku dostępne są również okna drewniane, które także odznaczają się świetną termoizolacją na poziomie Uw = 0,76 W/m2k. Trzeba tutaj jednak wziąć pod uwagę, że konstrukcja takich energooszczędnych okien drewnianych jest nieco bardziej solidna i charakteryzują się one większą głębokością zabudowy. Są zatem cięższe, co należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu całego budynku.

A jak ma się kwestia z oknami aluminiowymi? Tutaj również producenci osiągają świetne parametry termoizolacji, i wbrew panującej jeszcze w niektórych kręgach opinii o tym, że takie okna nie są ciepłe, jest dokładnie odwrotnie. Z powodzeniem udaje się tutaj uzyskać Uw na poziomie 0,8 W/m2K, a nawet niższym.


Rodzaj okien a ich styl

Parametry parametrami, wygląd okien ma jednak olbrzymie znaczenie. Tym, co jest olbrzymim plusem nowoczesnych technologii produkcyjnych w zakresie stolarki okiennej, jest niezaprzeczalnie szeroka możliwość personalizacji wyglądu okien, niezależnie od materiału, z jakiego są wykonane. Za sprawą nowoczesnych oklein okiennych można bowiem nadawać stolarce przeróżny design – od imitacji naturalnego drewna, poprzez różnego rodzaju materiały, takie jak kamień czy beton, na metalu skończywszy.

Z tego też powodu największym determinantem wyboru określonego typu okien jest zazwyczaj ich cena. Okna PVC są w tym aspekcie najbardziej atrakcyjne, natomiast okna aluminiowe i drewniane to produkty, które najczęściej są mniej lub bardziej drogie.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


679 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39