Dom

Budowa domu w Podlaskiem. Kto? Co? I za ile?

2018.05.22 07:50
Jak już coś to raczej dom niż mieszkanie. Do tego garaż, ale w sumie niekoniecznie. Ważniejszy jest projekt. Oczywiście skonsultowany z architektem. Tak uważają Podlasianie.
Budowa domu w Podlaskiem. Kto? Co? I za ile?
Fot: pixabay.com

Większość wybiera dom

Serwis Oferteo.pl przygotował raport poświęcony domom. Opracowanie pokazuje, jakie budynki najczęściej powstają m.in. w Podlaskiem. I tak np. 57% respondentów z naszego regionu uważa, że bardziej opłaca się budować dom niż kupować mieszkanie. Podczas gdy średnio w Polsce do takiego przekonania dochodzi 42% osób.

Jednocześnie 43% ankietowanych z Podlasia twierdzi, że budowa domu jest realizacją marzeń. To mniejszy odsetek w zestawieniu z danymi ogólnopolskimi, bo przeciętnie dla 60% Polaków wzniesienie własnych "czterech ścian" stanowi ważny, życiowy cel.

Poza tym z raportu wynika, że statystycznie wiek, w którym Polak decyduje się na budowę "własnego kąta" to od 31 do 35 lat. Natomiast w naszym regionie najczęściej taką decyzję podejmują ci, którzy mieszczą się w przedziale wiekowym 36-40 lat.

Ponadto, w skali całego kraju popularniejszym rozwiązaniem jest zakup gotowego projektu domu, a nie opracowanie go wspólnie z architektem pod indywidualne potrzeby. W Podlaskiem tendencja ta jest całkowicie odwrotna. Cenimy sobie możliwość wpływania na kształt budynku, bowiem aż 66% respondentów wskazało, że buduje według projektu indywidualnego, uzgadnianego z architektem.

Mylimy się w obliczeniach

Interesujące jest także to, że inwestorzy w naszej części kraju rzadziej decydują się na dom połączony z garażem – 54% wobec 64% w całej Polsce, podobnie jest z decyzją o uwzględnieniu piwnicy, którą podejmuje u nas 17% osób wobec 9% średniej ogólnopolskiej.

Inna rzecz to szacowanie kosztów postawienia domu. Ogólnopolski odsetek ankietowanych, którzy nie doszacowali kosztów, wyniósł - jak wskazują autorzy opracowania - 65%. W woj. podlaskim do takich sytuacji dochodzi częściej. Tu - zgodnie z danymi z raportu - 71% osób nie doszacowuje kosztów i musi ponosić dodatkowe wydatki.

Okazuje się, że podobnie jak w przypadku całego kraju, tak i na wschodzie (w woj. podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, świętokrzyskim i podkarpackim), przeciętne należności związane z posiadaniem własnego domu zamykają się w kwocie od 300 do 499 tys. zł.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

873 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39