Budowa mostu nad Narwią w Uhowie, nowa stacja w Białymstoku

2021.04.08 12:36
Nowe perony na białostockiej stacji i budowa mostu nad Narwią - to m.in. prace, które mają zapewnić podróżnym sprawniejsze przejazdy koleją w naszym regionie.
Budowa mostu nad Narwią w Uhowie, nowa stacja w Białymstoku
Fot: plk-sa.pl
Jednym z największych wyzwań będzie budowa nowego, prawie 200-metrowego mostu nad Narwią w Uhowie

Przebudowanie przystanków, budowa mostu nad Narwią

Od 12 kwietnia przebudowa linii Rail Baltica na odcinku Czyżew - Białystok wejdzie w kolejną fazę. Roboty obejmą jeden z dwóch torów pomiędzy Łapami i Białymstokiem. Przebudowywane będą przystanki w Uhowie, Bojarach, Niewodnicy i Klepaczach. A w Baciutach w miejsce przystanku powstanie stacja.

Wybudowane zostaną też skrzyżowania bezkolizyjne zwiększające bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym.

Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., jednym z największych wyzwań będzie budowa nowego, prawie 200-metrowego mostu nad Narwią w Uhowie. Nowa przeprawa zapewni sprawne podróże i przewóz towarów na międzynarodowej linii.

- Postępują prace od granicy województwa do stacji Racibory. W Czyżewie roboty obejmują perony, teren wiaduktu kolejowego oraz drogi dojazdowe - dodaje Tomasz Łotowski z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Co nowego w Białymstoku?

Z kolei na stacji Białystok wykonawca rozszerzy w kwietniu zakres robót. Budowane jest tam lokalne centrum sterowania ruchem kolejowym, które zapewni bezpieczne i sprawne kursy pociągów. Wykonawca rozpocznie również roboty przy kładce prowadzącej od ul. św. Rocha. Przygotowywany zostanie też teren pod budowę tuneli pod torami.

Po zakończeniu prac na stacji w Białymstoku będą 4 nowe zadaszone perony z wyświetlaczami i nagłośnieniem. A z budynku dworca na perony będzie prowadziło przejście wyposażone w pochylnie.

Prace prowadzone są także na stacji Strosielce. Tam przygotowywana jest łącznica kolejowa, która połączy linię z Ełku z linią do Bielska Podlaskiego.

W związku z pracami na terenie Białegostoku od czwartku (8.04) do lipca 2023 r. zamknięte będzie piesze przejście podziemne łączące ul. Zielonogórską z ul. Octową. Na czas prowadzonych prac dojście na te ulice będzie możliwe al. Niepodległości oraz ul. Hetmańską.

Paulina Górska
paulina.gorska@bialystokonline.pl

1344 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39