Bus 500+ rusza dziś w Podlaskie. Będą pieniądze na każde dziecko, już niebawem

2019.06.24 12:39
Obecnie w woj. podlaskim świadczenie "500+" dostaje 117 972 dzieci. Od lipca będzie ich więcej, bowiem pieniądze przypadają na każde dziecko, bez względu na dochody.
Bus 500+ rusza dziś w Podlaskie. Będą pieniądze na każde dziecko, już niebawem
Fot: pixabay.com

Od 1 lipca świadczenie "Rodzina 500+" będzie obejmowało wszystkie dzieci do 18. roku życia, bez względu na dochody rodziny. Obecnie na pierwsze dziecko pieniądze otrzymywali rodzice, jeśli dochód na jednego członka rodziny nie przekraczał 800 zł.

Obecnie w woj. podlaskim 500 zł co miesiąc otrzymuje w ramach programu 117 972 dzieci. Od lipca będzie ich o około 100 tys. więcej. Szacuje się, że świadczenie obejmie około 220 tys. dzieci z naszego regionu.

W Podlaskiem środki na realizację programu "Rodzina 500+" wyniosły około 744 mln zł, a miesięcznie daje ok. 62 mln zł. Wysokość wydatków na ten rok prawdopodobnie przekroczy 1,3 mld zł.

W naszym regionie w ostatnim roku wzrosła liczba urodzeń – w 2018 r. zarejestrowano ich 11 790, czyli o 417 więcej niż w 2016 r. Czy program faktycznie miał na to jakikolwiek wpływ? Tu zdania są mocno podzielone.

Jakie jeszcze zmiany w programie "Rodzina 500+"?

Podstawową zmianą jest oczywiście fakt, iż pieniądze będą przyznawane na każde dziecko. Do tego uproszczone zostały procedury składania wniosków, zmniejszyła się czasochłonność ich rozpatrywania (w związku z odstąpieniem od konieczności weryfikowania wysokości dochodów w przypadku pierwszego dziecka). Do tego dodatek w wysokości świadczenia wychowawczego będzie przyznawany także dzieciom z placówek opiekuńczo-wychowawczych. Wprowadzono również 2-miesięczny termin na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze wychowawcze na nowo narodzone dziecko (dotychczas był to 1 miesiąc), z prawem do wyrównania wypłaty, licząc od dnia narodzin dziecka. Wprowadzono także zasadę, by po śmierci rodzica, któremu przyznano świadczenie wychowawcze, przejmował je drugi rodzic, bez konieczności ponownego ustalania prawa do świadczenia.

Okres świadczeniowy i terminy składania wniosków są obecnie od 1 czerwca do 31 maja roku następnego, dzięki temu obsługa różnych wniosków nie kumuluje się i nie utrudnia pracy urzędów. Informacja dotycząca przyznania świadczenia nie będzie miała już formy decyzji administracyjnej, ale potwierdzenia wysłanego drogą mailową lub wydawanego w formie papierowej – rozwiązanie to uprości i przyspieszy wypłaty świadczenia. Nowy wniosek będzie miał 2-3 strony, a nie jak do tej pory - 9 stron.

Jak złożyć wniosek?

Od 1 lipca wniosek o przyznanie świadczenia w programie "Rodzina 500+" można złożyć online za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia oraz platformy usług elektronicznych ZUS. Z kolei od sierpnia rodzice mogą składać wnioski tradycyjną drogą – w trakcie wizyty w urzędzie bądź listownie.

Warto pamiętać, że złożenie wniosku do 30 września gwarantuje rodzinom wypłatę pieniędzy z wyrównaniem od lipca.

Bus 500+ wyrusza w Podlaskie

W naszym regionie będzie prowadzona kampania informacyjna dotycząca programu "Rodzina 500+". Bus 500+ z logo tej inicjatywy można będzie spotkać:

- 30 czerwca w Szpietowie na Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym,
- 7 lipca w Augustowie na Targach Agro-Eko-Turystycznych Polska Smakuje,
- 14 lipca w Ciechanowcu na XI Zajeździe Wysokomazowieckim,
- 21 lipca w Mońkach na Dniach Moniek,
- 28 lipca w Tykocinie na Biegu Stefana Czarnieckiego.

Znajdą się w nim czekali eksperci, którym można będzie zadawać pytania dotyczące świadczenia "500+".

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

921 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39