By pamiętać historię Branickich. Muzeum Podlaskie uruchomiło nową stronę

2022.10.07 14:27
Muzeum Podlaskie podjęło się stworzenia strony internetowej, która w sposób przekrojowy ukazuje sylwetki i historię rodu Branickich na Podlasiu. W piątek (7.10) odbyła się oficjalna prezentacja portalu.
By pamiętać historię Branickich. Muzeum Podlaskie uruchomiło nową stronę
Fot: Anna Kulikowska
Dyrektor Muzeum Podlaskiego prezentuje stronę

Muzeum Podlaskie wraz z kilkoma innymi instytucjami współpracującymi przy tworzeniu strony internetowej: www.podlasiebranickich.pl chce zachować pamięć o rodzie Branickich, który był tak bardzo zasłużony dla historii naszego regionu. W projekcie partycypują: Biblioteka Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku, Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne w Białymstoku, Archiwum Państwowe w Białymstoku, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, Parafia pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie, a także Parafia pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika w Choroszczy.

W jednym miejscu zostanie zebrane dziedzictwo Branickich.

- Prawie 300 lat temu, to Braniccy nadawali ton Podlasiu. Co po nich pozostało? Są okruchy tu czy tam. Branicki to był pierwszorzędny magnat, ród Braniccy-Gryfici. Są budowle, które po sobie zostawili, ale tylko niektóre łączą się w świadomości publicznej z Branickimi. Oczywiście, jest to Pałac Branickich w Białymstoku, w Choroszczy. Ale wiele budowli nie jest łączonych z Branickimi. Podobnie dzieła sztuki, spuścizna artystyczna, źródła pisane - to wszystko uległo rozproszeniu. Mamy tę ambicję, aby zebrać to w jednym miejscu - podkreślał dyrektor Muzeum Podlaskiego, Waldemar Wilczewski.

Pomysł, by portal powstał narodził się przed kilkoma laty, kiedy to planowano uroczyste obchody rocznicy urodzin Jana Klemensa Branickiego.

- Zrodził się pomysł, aby cały dorobek zgromadzić w wersji elektronicznej na stronie internetowej. Jako Archiwum posiadamy także dokumenty i pamiątki związane z Branickimi. Wiele instytucji współpracuje i podjęło się tego trudu, aby ta strona zaistniała. Stąd potrzeba, aby pochylić się nad dziejami rodu Branickich. To na pewno wzbogaci naszą wiedzę o Branickich - mówił ks. Adam Szot z Archiwum Archidiecezjalnego w Białymstoku.

Portal podlasiebranickich.pl nie ma charakteru wyłącznie naukowego, to także świetne źródło informacji i ciekawostek o Branickich dla wszystkich, którzy odwiedzają Podlasie. Ale także dla samych mieszkańców i mieszkanek Białegostoku i regionu.

Strona działa od piątku (7.10), jednak wciąż będzie rozbudowywana. Na razie zawiera m.in. zdjęcia historycznej architektury, zdigitalizowane obiekty muzealne, zasoby instytucji, mapy.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1176 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39