Cała Puszcza Białowieska parkiem narodowym? Tego chce społeczeństwo

2018.12.23 11:59
Według badania opinii przeprowadzonego na zlecenie Greenpeace Polska 84% Polaków chciałoby, żeby cała Puszcza Białowieska była parkiem narodowym, czego od lat domagają się naukowcy oraz organizacje zajmujące się ochroną przyrody.
Cała Puszcza Białowieska parkiem narodowym? Tego chce społeczeństwo
Fot: wikipedia.pl

Greenpeace Polska zlecił instytutowi badania opinii publicznej Kantar Public sprawdzenie, czy Polacy są za czy przeciw temu, żeby cała Puszcza Białowieska była parkiem narodowym.

Na pytanie "Czy Pana/Pani zdaniem cała Puszcza Białowieska powinna być parkiem narodowym?" ponad połowa (51%) badanych odpowiedziała "zdecydowanie tak", a kolejne 33% "raczej tak". Jedynie 7% badanych odpowiedziało negatywnie (przy czym tylko 2% zdecydowanie sprzeciwia się rozszerzeniu granic parku narodowego). 10% ankietowanych nie ma zdania. W województwie podlaskim, regionie Puszczy Białowieskiej, 65% badanych popiera rozszerzenie parku, 17% nie ma zdania, a podobna ich liczba jest przeciwna tej koncepcji.

Obecnie jedynie 16% polskiej części Puszczy Białowieskiej jest chroniona jako park narodowy, a kolejne 17% jako rezerwaty przyrody. Na pozostałej części prowadzona jest gospodarka leśna. Według części naukowców jest ona jednak szkodliwa dla szczególnych walorów przyrodniczych Puszczy.

Zwiększenie liczby wycinanych w tej części drzew, które nastąpiło w 2017 roku w wyniku decyzji ówczesnego ministra środowiska Jana Szyszki, spotkało się z olbrzymim oporem społecznym. 16 kwietnia 2018 roku. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że decyzja ministra zapadła niezgodnie z prawem i wycinka musi zostać wstrzymana.

– Polacy chcą, aby nasz największy skarb przyrodniczy, jedyny taki obiekt na liście światowego dziedzictwa UNESCO, był chroniony w najlepszy możliwy sposób. Greenpeace od zawsze opowiada się za uczynieniem całej Puszczy parkiem narodowym w taki sposób, aby zagwarantowany był rozwój społeczny mieszkańców okolicznych gmin. Lech Kaczyński mówił, że Puszcza Białowieska to perła w koronie polskiej przyrody. Rządzący politycy powinni jak najszybciej znaleźć rozwiązanie, które pozwoli powiększyć Białowieski Park Narodowy, z korzyścią dla Puszczy, mieszkańców regionu i wszystkich Polek i Polaków. Jeśli tego nie zrobią, będą ponosić odpowiedzialność przed całym społeczeństwem za dalszą dewastację Puszczy – mówi Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska.

Białowieski Park Narodowy został utworzony w 1932 roku jako jeden z dwóch pierwszych polskich parków narodowych. Ostatnie powiększenie parku miało miejsce ponad 20 lat temu – w 1996 roku. Od tamtej pory naukowcy i organizacje pozarządowe wielokrotnie opowiadali się za objęciem całości Puszczy ochroną parku narodowego.

W 2006 roku zespół ekspertów powołanych przez ówczesnego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego przygotował projekty ustaw powiększających Białowieski Park Narodowy i wspierających rozwój lokalnej społeczności. W listopadzie 2018 roku grupa naukowców zaproponowała konkretne rozwiązania powiększenie parku na 100-lecie niepodległości Polski. W 2016 roku pod apelem koalicji Kocham Puszczę o uczynienie całej Puszczy Parkiem Narodowym podpisało się ponad 180 tysięcy Polek i Polaków.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1345 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39