Ceglany gmach w centrum zawsze zwracał uwagę. Fabryka Flakiera już wpisana do rejestru

2020.03.09 16:24
Dziś mieszczą się tam biura Poczty Polskiej, kiedyś była to prężnie działająca fabryka. Piękny, ceglany gmach przy ul. Warszawskiej został wpisany do rejestru zabytków.
Ceglany gmach w centrum zawsze zwracał uwagę. Fabryka Flakiera już wpisana do rejestru
Fot: WUOZ
Fabryka Flakiera już jest wpisana do rejestru zabytków

Charakterystyczna cegła

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku poinformował o nowym wpisie do rejestru. Chodzi o zapowiadaną od kilku miesięcy ochronę fabryki Flakiera przy ul. Warszawskiej 10 w Białymstoku. Do rejestru zabytków nieruchomych zostały wpisane bryła i elewacje budynku z uwagi na ich wartości historyczne, artystyczne i naukowe.

Uzasadniając wpis do rejestru, służby konserwatorskie podkreśliły, że fabryka Flakiera jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów ceglanych w Białymstoku z początku XX w. Dwukondygnacyjna bryła budynku wraz z ceglanymi elewacjami prezentuje wybitne wartości artystyczne. Elewacje odznaczające się rozwiniętym bogactwem formy, reprezentują jeden z ówcześnie obowiązujący kierunków rozwoju w architekturze.

Znakomicie zachowany

W uzasadnieniu o wpisie do rejestru podkreślono również, że wiedza na temat kształtowania bryły budynku oraz zasad kompozycji jego elewacji jest istotna w kontekście badania zabudowy miasta, które po II wojnie światowej uległo znacznym przekształceniom. Tym samym zarówno bryła jak i elewacje posiadają wartość naukową, jako przedmiot badań nad budownictwem Białegostoku.

Ważne jest to, że budynek nie uległ znaczącym przekształceniom, co świadczy o wysokim stopniu zachowania substancji zabytkowej. Podnosi to historyczne i naukowe wartości zabytku.

Na dużą wartość historyczną nowego zabytku wpływa również to, że należał do wybitnej i zasłużonej dla miasta fabrykanckiej rodziną Flakierów.

Zespół zabudowań przy ul. Warszawskiej 10 mieścił fabrykę włókienniczą Juliusza Flakiera. Produkowano tam plusz i tkaniny obiciowe. Obecnie znajduje się tam oddział Poczty Polskiej.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1426 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39