Centrum Powiadamiania Ratunkowego będzie miało nową siedzibę

2018.12.11 16:01
W 2020 r. Centrum Powiadamiania Ratunkowego wyprowadzi się z budynku podlaskich strażaków i przeniesie się do Zaścianek, gdzie powstaje nowa siedziba dla tej jednostki.
Centrum Powiadamiania Ratunkowego będzie miało nową siedzibę
Fot: Podlaski Urząd Wojewódzki

Koncepcja nowej siedziby białostockiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego zaczyna się urzeczywistniać. Właśnie wmurowano kamień węgielny pod tę instytucję.

Nowe CPR ma zapewnić lepsze warunki pracy oraz efektywniejszą obsługę zgłoszeń kierowanych na numery alarmowe 112 i 997. Powstanie ono w Zaściankach. Będzie to trzypiętrowy "segment biurowy" za 10 mln zł.

- Docelowo wszystko ma się skupiać w telefonie 112. Ażeby to robić, trzeba wzmacniać kadrowo centra powiadamiania ratunkowego oraz mieć przestrzeń dla odpowiedniego wyposażenia i przygotowania stanowisk pracy dla takich pracowników - podkreśla Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski.

Rozbudowa Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku ma zakończyć się w czerwcu 2020 r. CPR będzie wyposażone w nowoczesne środki alarmowania, powiadamiania i łączności służb ratowniczych działających w Systemie Powiadamiania Ratunkowego.

Aktualnie Centrum Powiadamiania Ratunkowego Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku mieści się w budynku Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku (ul. Warszawska 3). Dziennie operatorzy CPR odbierają około 1,5 tys. zgłoszeń z całego regionu. W jednostce tej zatrudnionych jest około 50 osób. Jednak w związku z przeniesieniem centrum do nowej siedziby, już wiadomo, że liczba pracowników wzrośnie.

Przypomnijmy również, że od 2 lipca mieszkańcy województwa podlaskiego, wybierając numer 997, nie łączą się już z dyżurnym policji - takie połączenia są przekierowywane do właśnie do białostockiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Co ważne, w przyszłości także połączenia na numery 998 i 999 będą przekierowywane na numer 112.

Zobacz też: Numeru 997 już nie odbiera policja

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
753 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39