Dom

Ceny działek. Ile za parcelę płaci się w Białymstoku?

2018.12.07 12:19
W niektórych polskich miastach tereny budowlane podrożały o kilkanaście procent. Białystok jednak opiera się takim trendom i jest - pod względem cen działek - jedną z tańszych wojewódzkich aglomeracji.
Ceny działek. Ile za parcelę płaci się w Białymstoku?
Fot: pixabay.com

Z danych Bankier.pl wynika, że o kilkanaście procent podrożały działki z ogłoszeń w Krakowie (486 zł/m kw.) i Łodzi (381 zł/m kw.). Z kolei tańsze - niż jeszcze w październiku - parcele można znaleźć w Gdańsku (388 zł/m kw.) i Białymstoku (276 zł/m kw.).

Poza tym, po ogromnych stawkach, przyszedł czas na ostudzenie nastrojów m.in. w Szczecinie (-7%, 303 zł/m kw.), Olsztynie (-7%, 168 zł/m kw). Październikowe stawki nie zmieniły się - w porównaniu z wrześniem - w Lublinie (279 zł/m kw.) i Bydgoszczy (262 zł/m kw.). A niewielkie wahania odnotowano w Łodzi, Katowicach (348 zł/ m kw.) i Kielcach (417/m kw.).

Z drugiej strony na wyższe stawki w ogłoszeniach musiały przygotować się osoby, które szukały parceli w woj. wielkopolskim (więcej o 8%) oraz małopolskim (wzrost o 9%). Głębiej do kieszeni sięgano także w Rzeszowie (wzrost na poziomie 24%, czyli 192 zł/m kw.).

Ceny działek mają zatem do siebie, że nie pozostają na tym samym poziomie przez bardzo długi czas, i do tego wolniej drożeją. Niestety nie dotyczy to mieszkań.

Natomiast to, że tereny budowlane w miastach coraz więcej kosztują, jest skutkiem m.in. tego, iż coraz więcej osób opuszcza mniejsze miejscowości i przeprowadza się do dużych ośrodków. A jak wiadomo, wzrost zainteresowania generuje wyższe ceny. Niezależnie od branży.

Ogólnie, biorąc pod uwagę średnią cenę za 1 m kw. działki - dla miasta wojewódzkiego - najtaniej jest w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie w październiku trzeba było zapłacić 76 zł, najdrożej zaś w Warszawie, gdzie cena za taką samą powierzchnię to już 834 zł.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

773 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39