Ceny paliw. W sierpniu najwięcej za olej napędowy płacili kierowcy tankujący w Podlaskiem

2022.09.12 11:29
Czy to, w jakim województwie tankujemy auto ma istotne znaczenia dla portfela kierowcy? Otóż tak. Jak wyliczyli specjaliści z aplikacji PanParagon, średnie różnice w cenie mogą wynieść nawet 37 gr na litrze paliwa.
Ceny paliw. W sierpniu najwięcej za olej napędowy płacili kierowcy tankujący w Podlaskiem
Fot: pixabay

Gdzie w sierpniu paliwo było najtańsze? Gdzie najdroższe? O jak dużych różnicach w stawkach mowa? Jak wynika z danych zebranych przez specjalistów z aplikacji PanParagon, w sierpniu 2022 r. podlascy kierowcy tankujący benzynę nie musieli się zmagać z najwyższymi cenami w kraju. W naszym województwie za litr Pb 98 trzeba było bowiem zapłacić średnio 7,33 zł (taniej było tylko w woj. zachodniopomorskim - 7,26 zł i woj. kujawsko-pomorskim - 7,31 zł), natomiast litr Pb 95 kosztował średnio 7,00 zł (drożej było m.in. w woj. lubuskim - 7,05 zł, zachodniopomorskim - 7,03 zł czy opolskim - 7,02 zł).

- Spośród wszystkich rodzajów paliwa ujętych w badaniu największe różnice w cenie względem regionu odnotowaliśmy w przypadku benzyny Pb 98. Kierowcy z województwa podkarpackiego zapłacili średnio 37 groszy więcej na jednym litrze niż zmotoryzowani z zachodniopomorskiego. Biorąc pod uwagę dwa rodzaje benzyny, można zauważyć pewne skrajności. W województwie zachodniopomorskim można zatankować najtaniej i najdrożej w Polsce. Wszystko zależy od typu paliwa. W przypadku Pb 98 kierowcy z tego regionu mogli liczyć na najlepszą ofertę, natomiast w zestawieniu cen Pb 95 zachodniopomorskie na tle innych województw znalazło się w czołówce krajowej drożyzny. Z niemal identyczną sytuacją musieli zmierzyć się kierowcy z lubuskiego. Z kolei mieszkańcy województwa śląskiego mogli niemalże najtaniej w kraju zatankować Pb 95, jednocześnie wydając najwięcej w Polsce na Pb 98 - analizuje dane Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Niestety nie wszyscy kierowcy w Podlaskiem uniknęli w sierpniu najwyższych stawek za paliwo. Otóż właściciele aut z silnikiem diesla płacili w naszym regionie za litr ON średnio aż 7,40 zł. Równie drogo było jedynie w woj. opolskim. W pozostałych regionach tak wysokich cen za ten rodzaj paliwa nie notowano. Np. w woj. pomorskim, śląskim, świętokrzyskim oraz łódzkim litr oleju napędowego kosztował 7,28 zł.

Jeżeli chodzi o ceny LPG, to tu woj. podlaskie uplasowało się w środku klasyfikacji. 3,36 zł/l, biorąc pod uwagę inne zakątki Polski, to nie było ani dużo, ani mało.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

1175 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39