Chcesz 500 plus? Złóż wniosek do końca kwietnia

2023.04.06 17:12
Od czerwca ZUS będzie wypłacał 500 plus dla rodziców i opiekunów dzieci do 18. roku życia na nowy okres świadczeniowy. Rodzice, którzy chcą mieć zagwarantowaną ciągłość wypłaty świadczenia, powinni złożyć elektroniczny wniosek do końca kwietnia.
Chcesz 500 plus? Złóż wniosek do końca kwietnia
Fot: Malwina Witkowska

W Podlaskiem najwięcej wniosków złożyli mieszkańcy Białegostoku

Do tej pory w województwie podlaskim złożono już 82,5 tys. wniosków. Z tego, białostoczanie od 1 lutego do połowy marca - prawie 23,7 tys.

- Tuż za Białymstokiem znalazł się powiat białostocki, z którego zarejestrowano 11,8 tys. wniosków o 500 plus. Na trzecim miejscu są Suwałki z liczbą 4,5 tys. wniosków, a tuż za nimi Łomża z 4,1 tys. wniosków – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie podlaskim.

Warto pamiętać, że wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną. Można to zrobić na kilka sposobów: poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia albo bankowość elektroniczną.

- Jeśli ktoś składał już wniosek w poprzednim okresie za pomocą mZUS i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy dokument na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby klient może je zmienić przed wysłaniem. W aplikacji można również sprawdzić, czy świadczenie zostało już przyznane – dodaje rzeczniczka.

Aby aktywować aplikację, należy powiązać ją ze swoim profilem na PUE ZUS. Proces ten jest opisany krok po kroku na początkowych ekranach startowych aplikacji.

Nowy okres potrwa do końca maja 2024 r.

Nowy okres świadczeniowy rozpocznie się 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2024 r. Jeśli rodzic lub opiekun złoży wniosek od 1 lutego do 31 maja tego roku, otrzyma prawo do świadczenia od 1 czerwca do 31 maja 2024 r. Jeśli złoży wniosek po 31 maja roku, w którym zaczyna się okres świadczeniowy, to ZUS przyzna prawo do świadczenia od miesiąca, w którym złoży wniosek do końca okresu świadczeniowego, ale nie wcześniej niż od dnia urodzenia dziecka, czy np. objęcia dziecka opieką, przysposobienia dziecka, albo w rodzinie zastępczej.

- Zatem jeśli rodzic, który aktualnie pobiera świadczenie na dziecko prawidłowo złoży wniosek o 500 plus np. w czerwcu, to świadczenie będzie przysługiwało od czerwca, ale pierwszą wypłatę świadczenia wraz z nadpłatą za poprzednie miesiące otrzyma do 31 sierpnia. Natomiast, gdyby ktoś złożył wniosek np. 1 lipca, to prawo do świadczenia będzie przysługiwało od lipca, a nie od czerwca i wypłata za czerwiec nie będzie przysługiwała. Dlatego warto pilnować terminów, by mieć zagwarantowaną ciągłość wypłaty, jak i prawo do świadczenia – tłumaczy Krupicka.

W przypadku nowo narodzonego dziecka rodzic ma 3 miesiące od dnia urodzenia dziecka na złożenie wniosku o 500 plus. Jeśli zrobi to w tym terminie, świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko otrzyma od dnia urodzenia dziecka.

Miesiąc złożenia wniosku decyduje o dacie wypłaty

Jeśli rodzic czy opiekun złoży prawidłowo wypełniony wniosek z wymaganymi dokumentami:
- do 30 kwietnia – ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca;
- od 1 do 31 maja – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca;
- od 1 do 30 czerwca - ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia;
- od 1 do 31 lipca – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września;
- od 1 do 31 sierpnia – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października.

Świadczenie wypłacane jest tylko w formie bezgotówkowej co miesiąc: na wskazany we wniosku numer rachunku płatniczego w Polsce lub na rachunek bankowy w państwie członkowskim UE/EFTA, jeśli tam mieszka wnioskodawca.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1471 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39