Chciał kupić pompę ciepła, ale trafił na oszusta. Stracił 55 tys. zł

2022.08.25 16:21
Policjanci przyjęli zgłoszenie o oszustwie, do którego doszło podczas zakupu pompy ciepła w internecie. Jego ofiarą padł 33-letni mieszkaniec powiatu kolneńskiego.
Chciał kupić pompę ciepła, ale trafił na oszusta. Stracił 55 tys. zł
Fot: Pixabay

Do policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Kolnie zgłosił się 33-letni mężczyzna, który został oszukany podczas zakupu pompy ciepła w internecie.

- 33-latek znalazł w sieci atrakcyjną ofertę i nawiązał kontakt telefoniczny i mailowy ze sprzedającym. Ten zapewniał, że pompa wystawiona za ponad 49 tys. zł jest polskiej produkcji i nie będzie żadnego problemu z gwarancją. 33-latek chcąc upewnić się, że kupuje właściwy model pompy poprosił o przesłanie faktury proforma - informują funkcjonariusze z KPP Kolno.

Wtedy to sprzedający poinformował go, że na fakturze będzie podana kwota netto, natomiast całkowity koszt zakupu będzie wynosił ponad 55 tys. zł. Mieszkaniec powiatu kolneńskiego, zgodnie z poleceniami oszusta opłacił przesłaną mailowo fakturę. Z kolei ten miał rzekomo przedstawić ją portalowi ogłoszeniowemu, aby potwierdzić, że zakup zgadzał się z ceną podaną w ogłoszeniu. Sprzedający w rozmowie telefonicznej zapewnił, że zaraz po otrzymaniu wpłaty wystawi fakturę na dopłatę pozostałej kwoty.

Następnego dnia 33-latek opłacił koleją fakturę na kwotę ponad 5 tys. zł. Po przelaniu pieniędzy za całe zamówienie poinformował o tym sprzedającego. Wtedy kontakt z nim urwał się, a 33-latek nie otrzymał zamówionego towaru, ani też zwrotu pieniędzy.

- Podczas zakupów w internecie pamiętajmy o ostrożności i sprawdzaniu wiarygodności sprzedających. Zachowajmy czujność szczególnie kiedy przedmiot wystawiony jest w atrakcyjnej cenie. Robiąc zakupy w internetowym sklepie warto sprawdzić najpierw czy dana firma rzeczywiście istnieje i przeczytać komentarze innych osób - apeluje policja.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1727 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39