Choć ma 500 lat, dopiero dziś stała się zabytkiem

2020.06.25 17:42
Metryka dawnej plebanii w Łomży ma już pół tysiąclecia. Po kilkukrotnych przebudowach budynek ten nie budził jednak większego zainteresowania. Teraz włączono do wojewódzkiej ewidencji zabytków.
Choć ma 500 lat, dopiero dziś stała się zabytkiem
Fot: WUOZ w Białymstoku

Prof. Małgorzata Dajnowicz, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków włączyła do wojewódzkiej ewidencji zabytków plebanię, obecnie budynek rekolekcyjny przy ulicy Sadowej w Łomży - poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku.

Budynek starej plebanii znajduje się niedaleko katedry pw. św. Michała Archanioła oraz w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowego Pałacu Biskupiego. Został zbudowany na planie odwróconej litery "L". W obecnej formie jest dwukondygnacyjny, z trzecią kondygnacją w partii poddasza, nakryty niskim dachem dwuspadowym z naczółkami i facjatami. Elewacje mają charakter współczesny.

Tzw. stara plebania w Łomży powstała w XVI wieku, ale była wielokrotnie przebudowywana: w XVIII wieku, latach 20. XX wieku i latach 70. XX wieku.

Jak tłumaczą służby konserwatorskie, zmiany w strukturze i formie obiektu należy wiązać ze zniszczeniami wojennymi oraz zmianami sposobu użytkowania i naprawami.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1900 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39