"Choinkobranie" pod Białymstokiem. Rusza ogólnopolska akcja

2021.12.18 07:17
W weekend w całej Polsce prowadzona jest akcja "Choinkobranie" organizowana przez Lasy Państwowe. W Podlaskiem samodzielnej wycinki będzie można dokonać w miejscowości Przewalanka.
"Choinkobranie" pod Białymstokiem. Rusza ogólnopolska akcja
Fot: arch. RDLP w Białymstoku

18 i 19 grudnia w godz. 9.00-14.00 na plantacji choinkowej w Nadleśnictwie Knyszyn w miejscowości Przewalanka (ok. 20 minut drogi od Białegostoku w kierunku Augustowa), każdy chętny będzie mógł wybrać, a następnie ściąć swoją bożonarodzeniową choinkę.

- Zapraszamy zarówno całe rodziny, jak i pojedyncze osoby. Leśnicy pożyczą sprzęt do ścinania i pomogą zapakować drzewko do samochodu. Za choinkę będzie można zapłacić kartą płatniczą. W nadleśnictwach RDLP w Białymstoku samodzielny wybór rosnącej choinki z plantacji, będzie możliwy również w Nadleśnictwach Białowieża, Bielsk, Pisz i Gołdap - przekazuje Jarosław Krawczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Choinkobranie to akcja, podczas której każdy może przyjść na plantacje choinek, obejrzeć drzewka i zdecydować które z nich będzie pasowało do własnego domu. Można wybrać choinki strzeliste lub niewielkie, rozłożyste lub wąskie, proste i nieproste takie jakie pasują. Nadleśnictwa sprzedają w większości drzewka świerka pospolitego, ale są też takie, które oferują świerka kłującego, daglezję, jodłę lub sosnę.

We wszystkich nadleśnictwach RDLP w Białymstoku założonych jest blisko 50 hektarów plantacji choinkowych. Rośnie na nich rodzimy gatunek świerk pospolity, który w Polsce jest popularnym drzewkiem bożonarodzeniowym. Leśnicy hodują na plantacjach świerki do wieku około 7-8 lat, gdy osiągają wysokość 3-3,5 m.

- Od kilku lat obserwujemy wzrost zainteresowania naturalną choinką świąteczną. Widać to wyraźnie po popycie, jakim się one cieszą w punktach sprzedaży przy nadleśnictwach. Na przykład w ubiegłym roku w nadleśnictwach RDLP w Białymstoku sprzedano około 10 tys. choinek - informuje Jarosław Krawczyk. - W tym roku w nadleśnictwach RDLP w Białymstoku, zaplanowaliśmy do sprzedaży około 16 tys. drzewek. Ceny choinek są atrakcyjne. Na przykład średnia cena zakupu w nadleśnictwach z obszaru Puszczy Knyszyńskiej, za drzewko o wysokości od 1,5 do 2,5 m, to 50 zł brutto - dodaje.

Szczegółowe informacje: Wybierz, zetnij i zabierz do domu.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1354 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39