Ciekawe warsztaty fotograficzne dla młodzieży

2019.05.19 14:00
Historii Białegostoku w XX wieku będą poświęcone warsztaty edukacyjne, na które zaprasza Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Są adresowane do młodzieży w wieku 14-19 lat.
Ciekawe warsztaty fotograficzne dla młodzieży
Fot: pixabay.com

Każde zajęcia będą dotyczyły innego okresu - od odzyskania niepodległości, przez II wojnę światową, okres PRL-u, po odzyskanie pełnej wolności w 1989 roku. Uczestnicy odwiedzą znane i symboliczne miejsca, takie jak Rynek Kościuszki, gdzie mieszkańcy Białegostoku w 1919 roku witali wojska polskie wyswobadzające miasto po 123-letniej niewoli czy miejsce, gdzie znajdowała się Wielka Synagoga, w której podczas II wojny światowej spalono kilkuset Żydów. Odwiedzą także te mniej znane i oczywiste lokalizacje - 100-letnie domy, Pałac Branickich, który w okresie międzywojennym był siedzibą władz wojewódzkich, a od lat 50. mieści pierwszą we wschodniej Polsce Akademię Medyczną, kościół św. Rocha - pomnik wdzięczności za odzyskanie niepodległości i symbol zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej czy miejsce po dawnej Fabryce Przyrządów i Uchwytów, gdzie w latach 80. odbywały się strajki Solidarności.

Tłem do tej historii będzie historia fotografii. Tego, jak się zmieniała i jak dokumentowała bieżące wydarzenia. Podczas każdych warsztatów uczestnicy nie tylko poznają ówczesne techniki fotograficzne, ale też, zainspirowani usłyszanymi historiami i poznanymi archiwaliami, wykonają własne zdjęcia aparatami pochodzącymi z omawianego okresu historycznego.

Każdy warsztat będzie dwudniowy (sobota-niedziela). Pierwszego dnia odbędzie się spacer edukacyjny, będący zarazem plenerem fotograficznym. Przewodnik opowie o historii miasta w danym okresie, uczestnicy usłyszą również fragmenty relacji mieszkańców z tamtych czasów oraz zapoznają się z archiwaliami. Następnie pod okiem profesjonalnego fotografa, aparatem pochodzącym z omawianej epoki, wykonają własne zdjęcia odwiedzanych miejsc.

Drugiego dnia w Pracowni Digitalizacji w Centrum im. Ludwika Zamenhofa uczestnicy własnoręcznie wykonają odbitki swoich prac. Zdjęcia zostaną omówione pod kątem technicznym oraz porównane z archiwalnymi fotografiami, które były pokazywane poprzedniego dnia. Niedzielne spotkanie będzie też okazją do refleksji nad tym, jak zmienia się miasto i jego mieszkańcy. Młodzież będzie mogła zmierzyć się z własną tożsamością historyczną, a my poznamy ich punkt widzenia na wydarzenia z przeszłości.

Po zakończeniu warsztatów fotograficznych odbędą się dodatkowe zajęcia z aranżacji przestrzeni wystaw, podczas których uczestnicy wraz z pracownikami BOK/CLZ przygotują scenariusz wystawy powarsztatowej oraz jej aranżację. Na wystawę złożą się archiwalne fotografie, fragmenty wspomnień mieszkańców, a przede wszystkim zdjęcia wykonane przez uczestników.

Warsztaty "Fotopowroty" poprowadzą: Joanna Radziszewska, Piotr Łukaszuk, Magdalena Urbańska, Magdalena Płońska. Terminy zajęć to: 25-26 maja, 1-2 czerwca, 22-23 czerwca, 29-30 czerwca, 6-7 lipca oraz 13 lipca (zajęcia podsumowujące dla wszystkich uczestników)

Szczegóły: Fotopowroty - warsztaty

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1660 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39