"Ciepłą chemią" w raka. Nowa metoda leczenia

2019.06.03 07:11
"Ciepła chemia", czyli chemioterapia dootrzewnowa w warunkach hipertermii (HIPEC), to jedna z najnowszych metod leczenia kobiet chorych na raka jajnika. Teraz uczą się jej lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Onkologii USK.
"Ciepłą chemią" w raka. Nowa metoda leczenia
Fot: materiały prasowe

Nowy sposób leczenia nowotworu

Lekarze od lat szukają sposobu, jak pomóc pacjentkom z rakiem jajnika. Cały czas udoskonalają metody chirurgiczne, chemioterapii czy radioterapii. Kilka lat temu zmienił się sposób operowania, a w USA zaczęto stosować "ciepłą chemię", czyli HIPEC (ang. Hyperthermic IntraPEritoneal Chemotherapy). Teraz ta metoda staje się coraz bardziej popularna w Europie (w Polsce jedynie kilka ośrodków ją stosuje). Polecana jest głównie w leczeniu chorych z nowotworami jelita grubego, w nowotworach otrzewnej (błony, która wyściela jamę brzuszną) oraz w raku jajnika. Pacjent może poddać się temu zabiegowi tylko raz.

Jak wygląda zabieg?

- Na początku pacjentka jest standardowo operowana, wycinany jest guz oraz wszystkie zmienione chorobowo tkanki - tłumaczy dr hab. Paweł Knapp, koordynator Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w USK. - Następnie po zakończeniu zabiegu chirurgicznego do jamy brzusznej zakładane są dreny i podawana jest podgrzana do 42,5 st. C chemioterapia, czyli tzw. HIPEC. Przez około półtorej godziny jama otrzewnej jest płukana chemioterapeutykiem. Dawkę leku ustala się tak, jak w normalnym leczeniu, ale z uwagi na podgrzanie leku podawanego bezpośrednio do jamy brzusznej, uzyskujemy większe stężenie chemioterapeutyku w miejscu działania. Dla cisplatyny to stężenie jest nawet 30-krotnie wyższe niż w leczeniu dożylnym, co sprawia, że chemioterapia ta jest bardziej skuteczna - dodaje lekarz.

Kluczowe jest jednak wcześniejsze usunięcie wszystkich widocznych zmian nowotworowych w jamie brzusznej mających powyżej 2 mm, gdyż lek, jakim jest cisplatyna, penetruje tkankę nowotworu tylko do 3 mm. Później, mniej więcej sześć tygodni po wygojeniu rany brzucha, pacjentki otrzymują standardową chemioterapię dożylną.

Najbardziej efektywna metoda leczenia

Według badań naukowych przeprowadzonych w USA oraz we Włoszech metoda ta w chwili obecnej jest jedną z najbardziej efektywnych. Dr hab. Paweł Knapp uczył się tej metody leczenia na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine w USA. W Polsce stosują ją ośrodki m.in. we Wrocławiu, Bydgoszczy, Warszawie i Szczecinie, przede wszystkim do leczenia raka pęcherza moczowego czy raka jelita grubego. Na Podlasiu żaden szpital nie proponuje takiego leczenia. Co ważne, terapia jest ujęta w koszyku refundacyjnym NFZ.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

1655 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39