Co to jest literatura fantasy i które książki warto przeczytać?

2021.12.15 12:35
Książki z gatunku fantasy to opowieści szczególnie mocno działające na wyobraźnię czytelnika. Przygody opisywane w treści mogą mieć miejsce w magicznych krainach, pojawiają się w nich nadprzyrodzone postaci lub zjawiska. Mogą zawierać pierwiastki mityczne, nawiązywać do wydarzeń historycznych czy podań i legend.
Co to jest literatura fantasy i które książki warto przeczytać?

Poznaj cechy gatunku fantasy i sprawdź, które tytuły warto przeczytać.

Fantasy należy do działu literatury zwanego fantastyką. Niektóre jej elementy są bardzo charakterystyczne dla tego gatunku i zwykle nie pojawiają się w innych opowieściach. Pewne punkty dotyczące fabuły powtarzają się w różnych książkach fantasy. Po czym poznać, że dana opowieść należy właśnie do tego gatunku? Poniżej przedstawiamy cechy charakterystyczne literatury opowiadającej o magii. Na podstawie polecanych książek możesz przekonać się, czy fantasy to twoje klimaty.

Kto chętnie sięga po książki fantasy?

Tak naprawdę nie ma określonego typu czytelnika powieści fantasy. Zarówno wśród ludzi młodych, jak i starszych, marzycieli i osób twardo stąpających po ziemi można natrafić na fanów fantastyki. Po tego typu opowieści chętnie sięgają różne osoby i ciężko jest stwierdzić, jakie cechy charakteru wpływają na to, że takie historie będą dla ciebie odpowiednie. Jedno nie ulega wątpliwości, tego typu literatura rozwija wyobraźnię i pozwala przenieść się do całkiem innego świata.

Jeśli jesteś fanem niesamowitych opowieści osadzonych w malowniczych krainach, być może spodoba ci się ten rodzaj literatury. Zawsze warto spróbować choć raz nowego, nieznanego ci do tej pory gatunku. Nie wiesz, gdzie szukać książek fantastycznych? Duży wybór produktów znajdziesz na empik.com/ksiazki/literatura-fantastyka.

Literatura fantastyczna – jakie motywy się w niej pojawiają?

W literaturze fantasy pojawiają się motywy magiczne, nadprzyrodzone moce, nietypowe istoty, takie jak elfy, trolle, czy smoki. Często bohaterem jest wygnaniec lub rycerz, który walczy ze złem lub przemierza świat w jakiejś ważnej misji. W powieściach tego rodzaju niejednokrotnie przewijają się wątki rodem ze średniowiecza, zarówno pod postacią zamków, krain, jak i chociażby stroju bohaterów lub broni, którą się posługują. Z kolei zachowania i akcje bohaterów są dość uniwersalne – pracują, świętują ważne rocznice, podróżują. Opowieści fantasy czerpią z mitologii i wierzeń różnych ludów, choć ich fabuła jest skomplikowana i złożona, zachowują logikę i wewnętrzny porządek co do przedstawianych wydarzeń i postaci.

Najlepsze fantasy – książki polskich i zagranicznych autorów

Polecane polskie książki fantastyczne to klasyka, czyli opowieści Andrzeja Sapkowskiego o Wiedźminie, ale także np. Chąśba autorstwa Katarzyny Puzyńskiej. Z zagranicznej literatury warto zainteresować się Kronikami Diuny napisanymi przez Franka Herberta oraz Dworem Mgieł i Furii Sarah Maas J. Ciekawą pozycją jest też wielotomowa saga o Azeroth – tytuł znany przede wszystkim z gier komputerowych ma swój książkowy odpowiednik. Z zagranicznym zestawieniu polecanych książek z gatunku fantasy nie może zabraknąć Tolkienowskiego Hobbita i Władcy pierścieni.

Fantastyka – książki, które wciągają

Często książki z gatunku fantasy to wielotomowe sagi lub kroniki, które opowiadają o następujących po sobie wydarzeniach. Wraz z kolejnymi tomami główny bohater dojrzewa i bierze udział w kolejnych niesamowitych przygodach. Czasami ciężko jest przewidzieć, co będzie kolejnym tematem opowieści, dlatego wciągająca literatura z rodzaju fantastyki zyskuje duże grono wiernych czytelników.

Wytypuj interesującą cię książkę i na własnej skórze przekonaj się, co to jest literatura fantasy. Spróbuj przeczytać któryś z polecanych tytułów, a być może staniesz się jednym z entuzjastów tych niezwykłych opowieści.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

642 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39