
Internet, w tym media społecznościowe, wprowadza nowe sposoby widzenia, rozumienia i porządkowania świata. Funkcjonujemy w zapośredniczonym przez technologię świecie, w którym zacierają się i przenikają granice tego, co wirtualne i fizyczne. Szczególnie interesujące dla kształtu współczesnej kultury wydają się zależności między strukturą i sposobami funkcjonowania platform społecznościowych a polem sztuki. Sieć przestaje być jedynie medium artystycznym, a staje się także częścią świata sztuki. Zjawisko to ma charakter relacyjny: z jednej strony artyści funkcjonujący w kulturze internetu zmieniają architekturę sieci, z drugiej zaś internet - w tym media społecznościowe - wpływa na język wizualny sztuki, współtworząc nową estetykę.
Sztuka, nierzadko funkcjonująca jak "papierek lakmusowy" rzeczywistości społeczno-kulturowej bądź jak "system wczesnego ostrzegania", antycypując pewne zmiany, diagnozuje je znacznie wcześniej niż teoria społeczno-kulturowa. Bardzo często też komunikuje lub wypracowuje nowe rozwiązania.
Wystawa "Czego się dowiedziałeś z Facebooka" w subtelny sposób zarysowuje obraz relacyjnego charakteru sieci i świata sztuki oraz ich wzajemnych wpływów.
Na ekspozycję składają się prace następujących artystów: Bownik, Kuba Dąbrowski, Zuza Golińska, Maurycy Gomulicki, Katarzyna Korzeniecka, Magdalena Łazarczyk, Dominika Olszowy, Karol Radziszewski, Szymon Rogiński, Jana Shostak. Wystawie towarzyszy projekt stworzony przez ≋h≋o≋m≋a≋r≋.
Kuratorami wystawy są Monika Szewczyk i Waldemar Tatarczuk. Zostanie ona otwarta w piątek (5.10) w Narodowym Muzeum Literatury Gruzińskiej im. Giorgiego Leonidze w Tbilisi w Gruzji.
Wystawa odbywa się w ramach 3. Międzynarodowego Triennale w Tbilisi 2018 organizowanego przez CCA-Tbilisi.
anna.d@bialystokonline.pl